<span>Paumer</span> a Palach

Domácí
4. 8. 2010 14:00
bez popisku 271339
bez popisku 271339

Milan Paumer.Dnes byl v Poděbradech pohřben Milan Paumer, člen skupiny bratří Ctirada a Josefa Mašínových, která se zbraní v ruce tři roky vzdorovala komunistům. V Poděbradech, kde se pohřeb konal, byly vylepeny plakáty s nápisem Vrah zůstane vrahem a fotografií Milana Paumera. Dozvěděli jsme se, že "výlep byl legální".

Odboj Milana Paumera a skupiny bratří Mašínů byl ve své době samozřejmě nelegální. A dnes je vnímán jako velmi sporný. Prazákladem té spornosti je to, že skupina Mašínů byla prakticky sama. Komunistům se zbraní v ruce prakticky nikdo nečelil. Pět lidí samozřejmě nemělo nejmenší šanci, takže jejich jednání už jen proto může být shledáno jako pošetilé. Stejně pošetilá byla Charta 77 a různé neozbrojené, nenásilné protikomunistické aktivity za minulého režimu. Proti přesile jako by neměly šanci.

ČTĚTE TAKÉ: Paumer je vrah, tvrdí plakáty v Poděbradech v den pohřbu

Skupina Mašínů byla vojenská, chovala se jako ve válce. (V roce 1945 vyznamenal bratry Edvard Beneš medailí Za chrabrost, projevili osobní statečnost během druhé světové války.) Během akcí jejich odbojné skupiny v letech 1951-1953 zemřelo celkem šest lidí. Dva členové skupiny byli chyceni a popraveni, tři utekli na Západ. Režim v Československu nezměnili, neuspěli.

Mnozí je dnes odsuzují jako vrahy. Jiní vyzdvihují, že se vzepřeli totalitě, že český národ takové hrdiny moc potřebuje, že mu chybí, že jsme příliš krotcí. Nabízí se srovnání Milana Paumera s jiným mužem, který se v roce 1969 postavil okupaci, s Janem Palachem.

Student, který zvolil jako formu protestu sebeupálení, obětoval sám sebe, nikoho při svém protestu nepodřízl. Národ se díky němu na chvíli zvedl (ale bylo to ve zcela jiné situaci). Jenže ani on neuspěl, ani díky jeho zápalné oběti okupace neskončila. Vlna národního vznětu po čase opadla a nastala doba temna, normalizace.

Palach i Paumer se nabídli jako oběť. Palach se zabil. Paumer počítal s tím, že bude zabit. A zabíjel, aby nebyl chycen, škodil nepříteli, ale také svým rodinám a blízkým v té době. Dnes se nám to zdá hrozné - třeba podříznout strážníka. Teror. Žijeme v jiné době. Ale teror rozpoutali především  komunisti - a bez odporu.

Palach je všeobecně uznáván, ctěn. Paumer většinově spíš zavrhován. Ale nezapomeňme, že se oba ti muži obětovali. A ještě něco: kdyby komunisti Mašíny a Paumera chytili a popravili jako jejich dva druhy ze skupiny, mluvili bychom o nich dnes jako o hrdinech...

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ