Podraz ministra Brabce z ANO: Prostě mlčte!

Domácí
13. 7. 2017 19:45
Ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Za pětadvacet let žádný z ministrů životního prostředí nehlasoval ve sněmovně o tak razantní okleštění práv občanů vyjadřovat se k plánovaným stavbám nových skladů či supermarketů nebo chystané těžbě surovin za svými domy. Udělal to až teď Richard Brabec z ANO. Práva aktivní veřejnosti, které není lhostejné, co se děje v jejím nejbližším okolí, vytlačila sněmovna i díky Brabcovi mimo hřiště. Prostě vás umlčíme!

Nejprve si připomeňme, o co přesně jde. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (nemýlíte se, rovněž z ANO) připravila novelu stavebního zákona, která podle její interpretace zrychlí stavby tak, že by mohli zblednout závistí i legendární trpaslíci v pohádce Ať žijí duchové, když opravovali hrad Brtník. Je to samozřejmě nesmysl, novela v praxi přinese víc problémů než užitku.

Do této novely poslanec Jaroslav Foldyna (tentokrát z ČSSD) namontovat v Poslanecké sněmovně pozměňovací návrh, který zasahuje do navazujícího zákona o ochraně přírody a krajiny. Foldynova iniciativa vyškrtla místní občanská sdružení z územního a stavebního řízení u staveb, která se neposuzují podle speciálního režimu, pro něhož se vžila zkratka EIA. Jenže takových "menších" staveb či zásahů do krajiny a koloritu obcí je drtivá většina, až 90 procent. Jen malé procento se posuzuje podle EIA - třeba dálnice.

Co to konkrétně znamená? Když se například před několika lety chystala v Jihlavě stavba nového obchodního centra, vybral si developer místo v centru blízko městské památkové rezervace. Podle původního plánu měla být nová stavba vyšší než středověké hradby a významně by zasáhla do charakteru historického jádra. Místní občanské sdružení ovšem dosáhla nejen toho, že se obchodní centrum výrazně snížilo, ale developer rovněž ozelenil střechu objektu, vysázel v okolí stromy a vybudoval novou cestu pro pěší. Nebýt takových úprav, objekt by nejspíš nikdy nezískal ocenění Stavba roku.

Místní spolky se každý rok vyjadřují k desítkám podobných akcí, ať už jde o obchodní centra, menší továrny haly, sklady, ale také kácení stromů nebo otvírání nových těžebních prostor. Teď ovšem budou mít smůlu - a poděkovat mohou i ministru životného prostředí Richardu Brabcovi (ANO), který při rozhodujícím hlasování ve sněmovně zvedl ruku pro to, aby občanským sdružením po 25 letech sebral právo vyjadřovat se k těmto stavebním záměrům.

V popisu jeho práce přitom není jen rozdělování peněz na zachytávání dešťové vody nebo zateplování domů, ale právě i ochrana veřejných práv - aspoň tak spousta lidí jeho ministerský úřad chápe. Brabec asi nikoli. Ačkoli petici proti této úpravě zákona o ochraně přírody a krajiny podepsalo na šest tisíc lidí a varovaly před ní čtyři právnické fakulty. Možná že se Brabec už vidí v jiné funkci - v zákulisí se hovoří o tom, že by se po volbách měl stát ministrem průmyslu. A takový dáreček - odstřižení lidí, kteří jako obtížný hmyz pouze prudí a nechápou krásu nové tovární haly na louce, kam chodí na procházku - se pro průmyslníky hodí.

Paradoxní je, že Brabcům náměstek Vladimír Mana (z ČSSD) obcházel senátory, aby novelu stavebního zákona včetně okleštění práv veřejnosti neschvalovali a vrátili ji sněmovně. Horní komora parlamentu předlohu skutečně vrátila, ale sněmovně ji pak znovu definitivně schválila - i hlasem ministra Brabce, který tím podrazil nejen svého náměstka, ale především veřejnost. Nic takového se před tím nepodařilo ani ministrům životního prostředí z ODS, které právě Andrej Babiš a jeho ANO tak rádi kritizuji. Další zákulisní informace hovoří o tom, že ještě před závěrečným hlasováním mluvila s Brabcem o podrazácké novele Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek. Dostal na této schůzce Brabec notičky, kdy má zvednout ruku? Mimochodem: pro zrušení občanských práv hlasoval i ministr obrany Martin Stropnický z ANO, který si dlouhodobě udržuje pozici jednoho z nejoblíbenějších politikův zemi.

Existuje ještě naděje, že se práva místních spolků a sdružení vrátí tam, kde od roku 1992 platila. Stanovisko čtyř právnických fakult z Prahy, Brna, Olomouce a Plzni je poměrně jednoznačné: "Omezení práva účasti ekologických spolků ve správních řízeních znamená omezení základního práva na příznivé životní prostředí."

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Doležal Michal

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ