Martin Jahn teď možná přemítá, že by přece jenom bylo lepší mít na Hradě Jana Švejnara. Václav Klaus, Švejnarův pokořitel z loňských prezidentských voleb a ideový protipól, právě odmítl podepsat protikrizový balíček, a to včetně šrotovného.
Šrotovné je právě tím, co hlavě státu leží v žaludku nejvíce a současně též tím, zač Martin Jahn ještě coby šéf Národní ekonomické rady vlády (NERV) tak usilovně bojoval. Členem NERV není od počátku května, rezignoval prý kvůli pracovnímu vytížení. Hlavní jeho pracovní činností je totiž šéfování ruskému Volkswagenu.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus vetoval protikrizový balíček včetně šrotovného
Šrotovné je z dlouhodobého hlediska nesmírně škodlivý nápad, to Jahn - jenž studoval i na DePaul University v Chicagu - jistě ví stejně dobře jako prezident Klaus. Pokud to neví, měl by vrátit diplom. Na druhou stranu, je velmi dobře pochopitelné, že významný představitel automobilového průmyslu za tento sektor "kope" a že se z výsostné pozice ekonomického poradce vlády snažil politiky manévrovat právě tak, aby automobily zvýhodnili na úkor všech ostatních odvětví.
Řadoví politici, ať už takzvaní socialisté z ČSSD nebo takzvaní konzervativci z ODS, dlouhodobě neuvažují, nerozumí mnohdy tomu, že jejich opatření vyvolávají přehršel nezamýšlených neblahých důsledků a dávají přednost krátkodobým kompromisům. Proto se návrh šrotovného nakonec z mladoboleslavských rýsovacích prken dostal až na Hrad.
Jahn se přitom nesnažil o nic jiného, než o nebezpečnou ekonomickou diskriminaci (zde je adjektivum "nebezpečná" skutečně na místě), která by dlouhodobě dále pokřivila české hospodářství a vnesla třeba i zbytečnou nezaměstnanost navíc do těch sektorů, které lobbisticky zvýhodněny nebyly.
Klaus se svým vetem projevil jako autentický bojovník proti diskriminaci.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek