Českou kotlinou v těchto dnech hýbe slovní přetahovaná, jak a o kolik se změní ceny elektřiny v příštím roce v souvislosti se solárním boomem, jehož jsme svědky. Po prvotních katastrofických odhadech cen z dílny Energetického regulačního úřadu začínají pěstmi bouchat do stolu i politici a jako o překot vymýšlejí řešení, co s tím. Pověstná dvanáctá však už přitom dávno odbila a naše kapsy proto nevyjdou bez úhony.
Na úvod si zopakujme fakta. Vzhledem k masivní a štědré podpoře solární energetiky v Česku vyrostlo tolik elektráren, že podle odhadů regulačního úřadu by konečná cena elektřiny (v níž je právě započítán i příspěvek pro majitele těchto solárních panelů) mohla pro domácnosti v příštím roce vzrůst o 12 procent a pro podniky až o 18 procent. Pro řadové domácnosti by to znamenalo roční zdražení proudu v řádu mnoha tisíců korun, pro velké podniky v milionech až desítkách milionů korun.
A do toho ty blížící se volby. Strany se potřebují blýsknout před voliči a navrhují řešení, jak invazi hlasového slunce do kapes lidí zabrzdit. Největší pnutí je ve vládní koalici, kde se ODS a TOP 09 přetahují o pozici nejsilnější pravicové strany v zemi. Tento boj se téměř personifikoval do souboje dvou "kohoutů" - ministra financí Miroslava Kalouska a premiéra Petra Nečase.
Zatímco ten první navrhuje v podstatě zmrazit ceny elektřiny na dalších tři až pět let a solárním elektrárnám vyplácet gáži z výtěžku z prodeje emisních povolenek (jež nyní rozděluje zadarmo), ten druhý to považuje za nerealistické a populistické a navrhuje spíš mírné zdražování elektřiny s tím, že uvalí nové daně na solárníky tak, aby se jim investice vyplatila až po 15 letech, jak bylo původně plánováno, a z takto vybraných peněz jim stát dorovná dotace.
Na první pohled se tedy může jevit, že Kalousek chce lidem ušetřit, ale není tomu tak. Proti jím navrhovanému prodeji emisních povolenek se hned vzepřely teplárny, které pohrozily, že by se to projevilo v ještě větším zdražení tepla pro domácnosti než v jen kvůli zvyšování cen uhlí a plynu a zvýšení ekologické daně.
Podtrženo a sečteno: Češi ani na jednom řešení neušetří. Buď jim peníze z jedné kapsy vysají účty za elektřinu nebo z té druhé za teplo. A to ještě nemluvíme o případných arbitrážích, které by mohly některé solární společnosti vést proti českému státu, kdyby ten najednou v "uprostřed hry" začal měnit pravidla.