Romové. To jsou barvy Ostravy, s nimiž Colours nepočítá

Domácí
11. 7. 2011 11:26
Colours of Ostrava s Romy nepočítá (ilustrační foto).
Colours of Ostrava s Romy nepočítá (ilustrační foto).

V Ostravě žije až čtyřicet tisíc Romů, takže na deset bílých tváří připadá minimálně jedna tmavší. A ačkoliv je populární festival Colours of Ostrava prezentován jako multikulturní, s účastí ostravských Romů organizátoři akce příliš nepočítají.   

Ve čtvrtek vypukne v Ostravě oblíbený hudební festival a na vstupech do města už jsou od soboty rozmístěny cedule s nápisem Colours of Ostrava, tvarem a barvami shodné s místopisnou dopravní značkou "začátek obce". Jedna z cedulí je třeba umístěna u mostu přes řeku Odru v Ostravě-Přívoze, tedy u dálnice, která spojuje stále ještě ocelové srdce republiky se stověžatou Prahou. A právě v těchto místech stačí uhnout z hlavní silnice a během dvou minut se turista propadne do romského ghetta.

Pochopitelně že žádný návštěvník festivalu nebude mít potřebu z hlavní cesty odbočovat, já jsem si ale do ghetta v takzvaném Přednádraží v okolí Palackého ulice vyrazil na nedělní špacír. "Romaci na festivalu?" diví se místní Romové, když jim vyprávím, že na Colours vystoupí světově proslulé cikánské balkánské kapely Fanfare Ciocarlia a Boban i Marko Markovic Orkestar. Stejně by prý neměli peníze na lístek a zadarmo jim nikdo vstupenky nenabídl. Přitom se zdejší čtvrti paradoxně přezdívá Na Balkáně.  

Přes řeku Ostravici byla v Ostravě postavena druhá lávka pro pěší. Hradní lávka svou kapacitou nestačí pro účastníky hudebního festivalu Colours of Ostrava, který začíná 14. července. Vzduchem v ulici Přednádraží právě letí míč, malí fotbalisté v kulisách vysokých cihlových činžáků vypadají jako černošská drobotina v newyorském Bronxu. Některým z činžáků už chybí střecha, všude hromady odpadků a na prostranství mezi domy vysoké kopřivy a lebeda. Přesto si všude hrají dětí a na rohu zní kytara. Favela v Rio de Janeiru? Ne, tohle jen jedna z nejtypičtějších barev Ostravy, která ale před účastníky velkolepého festivalu zůstane skryta.

Přitom si dovedu představit, jak autentickou atmosféru by mělo charitativní představení, které by organizátoři Colours of Ostrava uspořádali v centru ghetta v Mecnarovského sadu. Fantastický zážitek by to jistě byl i pro jmenované romské kapely z Balkánu i další romské umělce. Ti si ale opět zahrají jen v ohrazeném festivalovém areálu, v němž bude jedna podstatná ostravská barva jako každoročně scházet.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , Karel Šanda

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ