Rudé bakterie přežijí

Domácí
16. 11. 2008 23:36

Skončila jedna iluze. Okamžik o to trpčí, že nemohl přijít v příznačnější chvíli. Jen několik dní před dalším výročím 17. listopadu 1989 dostalo Česko danajský dar. Komunisti se vrátili z trestné lavice a naskočili zpátky do hry.

Vlád Moravskoslezského a Karlovarského kraje se ujaly socialisticko- komunistické koalice. Ve středních Čechách, na Vysočině či na Plzeňsku pak socialisty komunisti podpoří. Dostali jsme vzkaz, který jsme nechtěli a jehož jsme se báli. Komunisti tu byli, jsou a bohužel i budou. Dnes už je příliš pozdě.

Dlouho jsme si mohli myslet, že vymřou, zmizí v propadlišti dějin, nebo se snad nakonec přece jen zreformují. Nevymřeli, nezmizí, nezreformují. Naopak. Vždyť do vysokých křesel v Ostravě se po dvaceti letech vracejí bývalí komunističtí papaláši. Vlastně se není čemu divit - ve chvíli, kdy o volbě prezidenta "rozhoduje" někdejší svazácký aparátčík a bolševický poslanec Šlouf, kdy Václav Klaus komunistům před prezidentskou volbou v roce 2003 nadbíhal, aby sehnal potřebné hlasy, a pak je dále legitimizoval pozváním do Lán i na Hrad.

"Je potřeba oddělovat (...), KSČM na konci roku 2007 není komunismus, který jsme tu zažívali čtyřicet let," řekl prezident loni na podzim. Má pravdu - ale jen proto, že k tomu tato strana nemá příležitost a mezinárodní situace už je také jiná. Komunisti mění jen svůj marketing, nikoli ideologii.

"Kdysi by si byl pořádný komunista dal spíše vyříznout jazyk, než by se přihlásil k demokracii. Nyní se k ní hlásí desetkrát denně. Kdysi byli komunisté nervosní, když se před nimi promluvilo o svobodě. Nyní píší ohnivé verše na svobodu." To jsou slova Ferdinanda Peroutky z roku 1947. Jako by popisoval chování KSČ(M) v posledních dvou desetiletích. A jakási historická spravedlnost? Ta v případě českých komunistů zůstala vážně úplně slepá.

Nic na tom nezmění odsouzení pražského bolševika č. 1 Štěpána či prokurátorky Brožové-Polednové nebo nejnověji obžaloba bachaře Vondrušky (ostatně to, že je dnes poslancem, hovoří samo za sebe). To všechno byly jen výkřiky, pozdní záchvěvy hry na spravedlnost. Vyrovnání se s totalitní minulostí se u nás mělo rovnat vyhnití. Jenže rudé bakterie dokázaly přežít i 19 let. A ani nemusely strádat někde pod zemí. Celou tu dobu mohly veřejně parazitovat. A profitovat. Přišel nečekaný úspěch KSČ(M) ve volbách 2002. Pak první významná funkce: vědomě-nevědomý spolupracovník StB Filip se stal místopředsedou sněmovny.

Minulý týden komunisti dobyli další bašty. Teď už je otázkou času, kdy se objeví i v celostátním kabinetu. Záleží vlastně jen na sociálních demokratech, jestli třeba už za dva roky budou mít odvahu - o žaludku u Paroubkovy ČSSD netřeba mluvit - jim ty pootevřené dveře otevřít dokořán. Zkrátka, byla to iluze. A konec iluzí bývá smutný a trpký. Všechno hezké jednou musí skončit. Škoda.

Hezký týden

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ