"Jestli nám vytvoříte konkurenci, sbalíme si svoje růžová kola a už si na nich nezajezdíte." Takové je ve zkratce sdělení, které pražskému magistrátu ultimativně vyslali lidé z půjčovny kol Rekola. To je hodně odpudivé chování.
Oč jde? Před nějakou dobou se v Praze - a postupně i v dalších městech - začala objevovat růžově nalakovaná kola. Člověk přišel, zaplatil, půjčil si kolo a pak ho nechal zase stát. Je to jednoduchá alternativa k běžným způsobům městské dopravy. Proč ne.
Rekola si kolem sebe vcelku rychle vytvořila silnou skupinu zákazníků. Stala se do jisté míry love brandem, zejména pro mladé městské liberály v postpubertálním věku - nebo pro mileniály, jak je libo. Jejich peněženky přilákaly investora Ondřeje Fryce, známého třeba z projektu Mall.cz. S Frycem přišly miliony na rozvoj služby. A taky velkopanské způsoby.
Pražskému magistrátu se možnost bikesharingu líbila, a tak požádal dopravní podnik, aby vypsal výběrové řízení na provoz městské půjčovny. Ze stomilionového tendru však Rekola vypadla - kdysi vcelku sympatický projekt začal předvádět, co je zač. Chtějí, aby město tendr zrušilo a nadále spolupracovalo s Rekoly a s nikým jiným.
"Takhle bude Praha lít sto milionů do kanálu. My to umíme lépe a levněji. Rozhodně není rozumné mít v Praze dva bikesharingy. Záleží na spoustě okolností, ale je možné, že se z Prahy úplně stáhneme," uvedl zakladatel firmy Rekola Vítek Ježek pro iDnes.cz.
Pojďme si to shrnout. Rekola jednoduše chtějí mít monopol, a když nebude po jejich, budou trucovat. Být na místě pražského magistrátu, nechal bych je. Je spousta míst, kde na frackování pana Ježka možná budou mít náladu. Třeba v Brně, Českých Budějovicích nebo v Neratovicích.
Investor Ondřej Fryc jistě ocení, jak Rekola "zhodnocují" jeho investici.