Smrad v Číně

Domácí
3. 8. 2008 13:11

Bude to hlavně boj s nesnesitelným, tíživým pachem. Smogem, před nímž není úniku. Zažere se do všech pórů a přiveze si ho každý, kdo se v Pekingu na olympijských hrách jen mihne. Každý jím bude nějak poznamenaný, i když ho přehluší jiným aroma. Ten původní vždycky zůstane základem.

Je ošidné srovnávat diktatury. Soudit, která z nich je nebezpečnější nebo horší. Když TÝDEN na své obálce nese titulek Osa: Berlín-Moskva-Peking, nezakrývám, že silně vnímám větší paralelu mezi Berlínem a Pekingem. O Moskvě už roku 1980 bylo známo, čeho je schopna, vědělo se o gulazích, invazích do Maďarska i Československa, milionech obětí politických procesů a čistek, útlaku, cenzuře svobodného projevu.

Mnohé z toho najdeme samozřejmě i v Číně: politickými vězni počínaje a útlakem Tibetu i cenzurou konče. V případě olympijských her v Moskvě si ale o systému nikdo žádné iluze nedělal, reprezentovala totalitní vládu, která zasahovala půlku Evropy. K iluzím a lžím nebyl důvod. Moskevské teritorium bylo obrovské, stovky milionů hlav, ale nepředstavovalo žádný otevřený trh. Je to nakonec byznys, jehož síla rozhodla, že většina hlav světových, evropských i malých států do Číny zavítá.

A hlavy mohou vykládat, co chtějí - třeba to, že jim jde hlavně o sport, který je třeba podpořit, a že sportovci za režim přece nemohou. Jde o chléb a hry. A to nemám vůbec nic proti kapitálu a penězům, které jsou fajn a život s nimi je určitě snazší. Stejně tak ale tuším, že závislost světové ekonomiky, především té západní, je těžko odstranitelná, že trh má obrovskou nezvratitelnou sílu a boj s ním ještě nikdo nikdy nevyhrál. Některé kompromisy a ústupky se nakonec vždycky vymstí.

Jen tak pro zajímavost: kdy naposledy se u příležitosti olympijských her zdůrazňovala jejich apolitičnost a sportovci byli vyzýváni, aby nevyjadřovali své názory? Je to už hodně dávno a zároveň je to opět tady. I tenkrát v Berlíně za Hitlera byla iluze, víra, propaganda, ulice bez lůzy, perfektní pořádek, úsměvy na požádaní a ohromující Speerovy stavby. Berlín není jediná zkušenost, z níž plyne, že totalitu nelze polepšit, byť ukazuje lidskou tvář. I kdyby čínský prezident hrál jako Forrest Gump (Chu Ťin-tchao se totiž minulý týden na setkání s novináři z celého světa vyznal z toho, že by hrozně rád hrál za národní tým ping-pong, kdyby pro něj zbylo místo), čínský olympijský experiment se světu stejně vymstí. A nakonec se přiznám, že mi fakt vadí, že žerou psy. Multi-nekulti, s tím se taky nikdy nevyrovnám.

Hezký týden

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ