Miroslav Krejčík, bývalý šéf tajné vojenské služby (Vojenské zpravodajství, VZ) byl zbaven mlčenlivosti a vypovídal tento týden na policii. Šlo o podezřelý nákup vozů Tatra pro armádu v letech 2006-2007. Podle něj mají důstojníci VZ záznamy odposlechů pořízených ke kauze tatrovek.
To vypadá jako "normální věc". Jenže tak docela normální není. Proč Krejčík vypovídá až po třech letech? Na podezření okolo zakázky upozorňoval dávno. Proč vojenská tajná služba dávno nedala policii své tajné materiály? Každá vláda tady přece byla „protiukorupční" (ha ha ha). Je také známo, že Krejčík byl jako nevyhovující odvolán. Vadil proto, že chtěl bránit korupci?
V kauza Tatra hraje klíčovou roli Martin Barták, bývalý náměstek ministryně obrany a posléze i ministr obrany nominovaný Topolánkovou ódéeskou. Člen vedení Tatry a dříve velvyslanec USA v Praze William Cabaniss nedávno (po čtyřletém mlčení) Bartáka obvinil, že chtěl po Tatře na návštěvě USA úplatek v řádech milionů dolarů za to, že vyřeší její těžkosti v ČR s obří zakázkou pro armádu.
Začíná to být zajímavé. Bartáka se ujal ministr Miroslav Kalousek. Odmítl ho Vondra. Vondra také zbavil Krejčíka mlčenlivosti. Vondra mluví o nemravných maržích armádních zakázek pro Omnipol, prostředníka, který pro armádu nakupuje zbraně. (Omnipol ihned asociuje jméno Richard Háva; silná figura na české politické scéně, přítel ministra Kalouska.)
Vondra vyhazuje z armády lidi, jako byl náměstek Kopřiva či bývalý ředitel odboru pro dohled nad akvizicemi ministerstva obrany Roman Hošta. Vondra stojí o to, aby byla korupce okolo Tatrovek dokázána, zbavil Krejčíka mlčenlivosti. Zřejmě povolí, aby byly odtajněny dokumenty vojenské tajné služby (VZ). Té služby, kterou vede Ondřej Páleník, údajně přítel Martina Bartáka...
Tajné odposlechy VZ mohou mít dalekosáhlé následky. Kdyby bylo nějaké velké "zvíře" usvědčeno, hrozilo by, že začne zpívat. Ohroženo se cítí jistě mnoho lidí. Proto je nutné Vondru zastavit. Heslo korupční party: Nikdo není čistý, na každého se něco najde.
Odstartuje kauza Promopro: zakázka původně za 85 milionů, během půl roku ale za víc než 500 milionů - bez soutěže, bez výběrového řízení. Politickou odpovědnost nese antikorupční křižák Vondra.
Jeho odpovědnost právní je nulová. Taky není jasné, zda úřad vlády zadal tak velkou zakázku bez soutěže legálně, zda to směl udělat. Tamní právníci budou tvrdit, že směl, ale to tak moc neznamená. Není jasné, zda smlouva byla nevýhodná, nebo ne. To se - snad - jednou ukáže. Kontrola ministerstva financí zřejmě žádné pochybení nenašla, jinak by se dávno objevilo v novinách.
Ale to je jedno. Na křižáka Vondru padl stín. Lidé jako Barták, Hošta a další se zřejmě umějí účinně bránit. A zdá se, že nebrání jen sebe! Pozoruhodná je snaha Mirka Topolánka očernit Vondru, co to jde, hodit na něj nejen politickou, ale i věcnou odpovědnost.
Vládou otřásá tichá, krutá válka. Nikdo není svatý, nikdo není čistý. Špína leze ven.