Sovětský svaz vyhrál druhou světovou válku. Za popírání tohoto výroku bude možná v Rusku už brzy hrozit kriminál. Prý i prezidentům. Trestní zodpovědnost za zpochybňování sovětského vítězství navrhuje ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu, spolupracovník premiéra Vladimira Putina a jeden z lídrů největší - prokremelské - strany Jednotné Rusko. Generální prokurátor Jurij Čajka zavedení nového zákona nevyloučil.
„V postsovětské zóně jsou výsledky Velké vlastenecké války, zásluhy i činy celého sovětského národa (!), zpochybňovány," prohlásil. „Parlament musí schválit zákon, který by předpokládal za popírání vítězství Sovětského svazu ve Velké vlastenecké válce trestní odpovědnost," řekl.
„Pak by prezidenti některých států (...) nesměli beztrestně přijet do naší země," zdůraznil. „Starostové některých měst by si museli vážně rozmyslet, zda přistoupí k boření pomníků."
Největší rozhořčení Moskvy ze stěhování pomníků rudoarmějcům a odesílání komunistických symbolů do ilegality zažilo Pobaltí. V bojovnících Rudé armády často vidí agresory a okupanty. Stalin tyto tři země připravil hned dvakrát o samostatnost a statisíce jejich obyvatel poslal do lágrů na Sibiř.
Aniž by měly být zpochybněny oběti rudoarmějců a jejich význam pro výsledek války, nařídit zákonem jediný možný výklad historie je absurdní. Má snad politikům z Litvy, Estonska či Lotyšska hrozit při překročení východní hranice zatčení?
ČTĚTE TAKÉ: Dvacet let po fiasku šilhá Moskva znovu po Afghánistánu
Krize v Rusku. Bohatí si zvykají na život bez služek
Za zločince by možná mohl být považován i tehdejší místostarosta z brněnského Králova Pole René Pelán, který v roce 2007 usiloval o odstranění komunistických symbolů z pomníku rudoarmějcům.
Snad ministrův nápad cílil do řad vlastních voličů, jež v posledních letech čím dál víc ovládá sovětská nostalgie.
Ilustrační foto: archiv Týdne