Z lásky nás bolí "u srdce", milostným vztahům říkáme "srdeční záležitosti" a v zamilovanosti čmáráme srdíčka. Proč, když dobře víme, že láska je věcí mozku a chemie? Symbol srdce má rád i kardiolog Michael Aschermann, i když říká, že je to celé holý nesmysl.
Náš rozhovor s předním českým kardiologem, kterého letos Václav Klaus ověnčil medailí Za zásluhy, se celý pochopitelně točil kolem srdce. Až jsme se od infarktů, srdečních vad a protitabákových pasáží prokousali k lásce.
Proč se vlastně pro lásku používá symbol srdce? Ani uznávaný "srdcař" neví odpověď. "Mám ten symbol rád. Ale je to nesmysl, láska jde přes hlavu. Jako kardiolog k ní asi nemůžu nic dodat," říká profesor Aschermann v rozhovoru.
Fíkové listy, nebo ženské pohlaví?
A tak jsem si musela doplnit vzdělání. Prapůvod spojení srdce-láska nás odkáže k odvěkému pátrání po lidské "duši". Už staří Egypťané věřili, že srdce je její centrem, tím také centrem lásky, a tento mýtus se ujal.
"Přiživil" jej také legendární řecký lékař Galen (ten, který mimo jiné zjistil, že v tepnách neproudí vzduch, ale krev), když srdci přisoudil kromě fyziologického také transcendentální význam. "Srdce je nejblíže lidské duši," napsal Galén, jeden z otců zakladatelů moderního lékařství.
A grafika? Jen málokteré výklady hovoří o podobnosti mezi skutečným lidským (či hovězím) srdcem a globálně známým symbolem ♥. Spíše se odkazuje ke grafickému zpracování fíkových listů (těch, do kterých se oblékali naši bibličtí prarodičové), ale především ke znázornění ženských genitálií. Kdo ví. Každopádně srdci zůstalo spíše symbolizování "netělesné" lásky, zatímco pro inkriminované ženské partie se vžil jiný geometrický obrazec.
Ilustrace: Profimedia.cz, Wikimedia Commons