Glosa
Šumava: mafiáni proti bláznům
02.08.2011 13:20 Glosa
Jak se vyznat ve sporu o šumavského kůrovce? Kdo má pravdu? Káceči nebo stromoví aktivisté, kteří se přivazují ke kmenům, aby je bránili před pilami?
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg včera na tiskovce řekl, že se na Šumavě odehrává pseudonáboženská válka a že se ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a jeho ministerstvo chová jako mrtvý brouk.
Podle většiny veřejnosti se jako náboženští fanatici chovají protikácecí aktivisti. Copak je normální takhle bojovat za stromy? Naopak káceči jim připadají normální. Lidé s pilami, nebo spíš ti za nimi, kteří si brousí zuby na kmeny, případně na nové sjezdovky a developerské projekty, mají o dost lepší PR. Ono to pěkně zní, když se napíše: Přes odpor aktivistů jsme porazili sto stromů, a díky tomu další tisíce zachránili... Ale kníže má skoro pravdu, jde o náboženskou, nikoli pseudonáboženskou válku. Dnešní nejrozšířenější české náboženství je svatý konzum. A les, který není těžen, kde nejezdí těžká technika, se spotřebákům vůbec, ale vůbec nelíbí (= nerentuje).
Šlamastyka na Ptačím potoku u Modravy ukazuje dvě věci. Jak malý vliv mají u nás vědci. Odmítají kácení, ale prakticky nikdo je nebere vážně. Obří vliv ovšem mají politici, kteří, jak víme, nesledují zájmy přírody, ale zájmy průmyslu. Těžebního, turistického. Však taky udělali ředitelem Šumavy bývalého ministra (jsme jedné krve ty a já).
Kdo dosud nevěděl, jak se má na spor o kůrovce dívat, ten si mohl udělat nedávno jasno. A to ve chvíli, kdy se ukázalo, že někdo vypustil brzdovou kapalinu jednomu z aut, které patří obráncům stojících stromů. Policie incident vyšetřuje. V podstatě jde o vražedný útok. To jsou ryze mafiánské metody. A mafiáni, jak víme, obvykle nestojí o zachování biotopu, unikátní krajiny, ale o přesný opak, o vytěžení, exploataci, proměnu, ze které jdou teď hned, momentálně, vydojit miliony korun.
Jaký tedy sledujeme střet? Když to hodně, hodně zjednodušíme, pak na jedné straně sofistikovaní mafiáni s dobrým PR, na druhé straně blázni, kteří touží aspoň kousek přírody nechat pokud možno bez vážných lidských zásahů. Mně jsou sympatičtější blázni.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.