Ujgurové mají smůlu. Umřel Jackson

Domácí
12. 7. 2009 13:15

Vážení a milí čtenáři!

Sotva zeslábla zelená „revoluce" v ulicích Teheránu, mohla se pozornost médií a světa upřít k dalším bouřlivým událostem. Upřela, ale v podstatě jen na pár vteřin.

Přesně po dvaceti letech a jednom měsíci od masakru studentů na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 v Číně opět umíraly stovky lidí. Oficiální (a tedy podezřelé) zprávy hovoří o 156 mrtvých při nepokojích v autonomní oblasti Sin-ťiang, regionu obývaném turkickými Ujgury. I kdyby tento počet byl pravdivý (neoficiální zdroje hovoří o stovkách obětí), jde o největší krveprolití v Číně za posledních dvacet let. Opět se tak ukázalo, že lidský život neváží v Číně stejně kilogramů jako v Evropě.

Kvůli pekingskému totalitnímu režimu i odlehlosti místa máme příliš málo informací, abychom věděli, co přesně se ve městě Urumči stalo. Jedno však víme jistě: stalo se dost na to, aby se svět zajímal. Jenže Ujgurové mají smůlu a hned několikanásobnou.

Ujgurové mají smůlu, že umřel Michael Jackson. Ve stínu pohřbu krále popu se pozornost médií o události v Číně vlastně jen tak otřela.

Ujgurové mají smůlu, že nejsou Tibeťané. Hodně velkou smůlu. Tibet zná každý. Tibet má své fanoušky po celém světě i poměrně rozsáhlou lobbující diasporu. Tibet je symbolem útlaku a bezbrannosti vůči komunistické okupaci. Tibet má dalajlámu, celosvětovou celebritu. Ale kdo kdy slyšel o Ujgurech? Kdo má o tomto národu vůbec ponětí?

Ujgurové mají smůlu, že jsou muslimové. A tak jsou a priori podezřelí. Nebezpečím islámského fundamentalismu, napojením na al-Kajdu, tím se dá strašit do aleluja. V éře po 11. září tak lze ospravedlnit mnohé bezpráví. A svět na to slyší i z úst, kterým by jinak nevěřil. Copak se z terorizování a masakrů čečenských obyvatel nestal záhy po útocích na Ameriku boj proti terorismu? A téměř jakýsi ruský příspěvek v nové globální křížové výpravě?

Loňský represivní zásah v Tibetu vyvolal okamžitě bouřlivě reakce po celém světě na podporu dalajlamovy okupované vlasti. Podle oficiálních zpráv tehdy zemřelo 19 lidí, nyní minimálně osmkrát víc. Ani loni v Tibetu nebylo úplně jasné, jak se vše seběhlo, i tehdy byly přítomné mezietnické bitky. To hlavní mají události v Tibetu i ujgurském Turkestánu společné. Vzkaz, který Čína poslala domů i do světa. Komunismus si rozvracet nedáme!

Ujgurové mají smůlu, že žijí v Číně. My, kteří máme štěstí, že nežijeme ani v Číně, Barmě, na Kubě, v Bělorusku, Somálsku, Kongu, Súdánu či Íránu si můžeme užít svobodné léto.

Hezký týden

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ