Může to znít jako bezcitný cynismus ve chvíli, kdy se na východě Moravy ještě sčítají mrtví po velké vodě. Ale povodně, dle počtu obětí třetí nejtragičtější v dějinách Česka, v sobě čtvrt roku před parlamentními volbami skrývají velké politikum.
Po pravdě řečeno, událost tak vypjatá, jako jsou velké záplavy, představuje politikum vždycky. V roce 1997 přišly po slavných Klausových balíčcích a ještě více zkomplikovaly život jeho vládě. V roce 2002 zase testovaly nový kabinet Vladimíra Špidly a pravolevá koalice se při schvalování povodňového balíčku málem rozpadla.
Červen 2009 je v tomto ohledu specifický: ještě nikdy nepřišla velká povodeň tak krátce před parlamentními volbami. Co to může znamenat? Nejeden partajní stratég už jistě pochopil, že při vyrovnaném poměru sil to mohou být právě záplavy, co říjnové volby rozhodne.
Přehnané? Lidí, které velká voda přímo zasáhla, jsou zatím zhruba tisíce. V širším dosahu, zejména kvůli poničené infrastruktuře, bude ovšem nejméně statisíce lidí zajímat, jak se obce, kraje a stát s následky povodní poperou. A vzhledem k napjatému státnímu rozpočtu nás to musí zajímat vlastně všechny. Jen pro připomenutí: v minulých volbách dělilo ODS od ČSSD 163 648 hlasů...
Je-li možné na povodních najít něco dobrého, pak snad právě to, že donutí partaje odkrýt jejich skutečná ledví. Zatím se přebíjely vesměs jen oranžovou a modrou totalitou, ale plná huba strašení zřejmě silnice a mosty neopraví. A věc je o to složitější, že - alespoň formálně - vládne v zemi úřednický kabinet Jana Fischera, který neskrývá odhodlání šetřit za každou cenu.
Strany teď musí s kartami na stůl. Nevystačí si s tím, že pošlou milion ze své pokladny na povodňové konto nebo se zaváží snížit náklady na volební kampaň. Jak moc pomůže ČSSD, když její ve funkcích sotva rozkoukaní hejtmani prokáží dostatečnou razanci? A pomohou si strany, nebo si spíš uškodí, když přinutí premiéra, aby i při zadlužené státní kase velkoryse zalepil všechny jizvy?
Odpovědět na to je stejně obtížné, jako politikovi poradit, zda má teď objíždět postižená místa, anebo radši sedět doma a zbytečně neprovokovat. Přijedeš? Jsi populista a dostaneš od nás zabláceným koštětem! Nepřijedeš? Jsi fouňa odtržený od lidu a u voleb ti to spočítáme!
Do míst postižených povodněmi se hodí hlavně těžká technika. Strany musí teď ale v nejednom ohledu naopak vážit na hodně jemných lékárnických vahách.
K TÉMATU: Obrazem: Morava pod vodou
Vláda vysílá do zaplavených míst tisíc vojáků
První emoce vyplavených: Proč nás zase nevarovali?
Foto: ČTK