Vyrovnaní soupeři. Pozoruhodné
Domácí
2. 2. 2008 12:27Takový scénář by ještě před třemi měsíci očekával málokdo. Prvotní předpoklad pro takovou situaci vytvořil šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. Motivován jedinou myšlenkou, aby na Hradě nebyl dalších pět let Václav Klaus, se rozhodl Švejnarovu kandidaturu podpořit, i když to nebyl jeho člověk a k jeho straně má blízko asi jako zelení k pravicové politice. V tom je, řečeno laskavě, kouzlo české politiky: schopnost vytvářet defektní, na hlavu postavená spojení. Zelení vládnou s konzervativci, sociální demokraté mají za kandidáta pravicového ekonoma.
Současná domácí politika logiku nemá, je výsledkem krátkých účelových paktů, které fungují v konkrétním čase a situaci. S jakýmkoli typem konzistence nemají nic společného. Proto je také složité předpovídat další vývoj. Jan Švejnar se sice na Hrad nedostane, ale vytvořil si silný politický kapitál. Dosáhl všeobecné známosti a jisté podpory u veřejnosti, která však vychází z předvolebních průzkumů. Ty se, jak známo, nejen rychle mění, ale často mají také spornou vypovídací hodnotu. Při svém stoupání vzhůru neudělal chybu a krátký, úzce vymezený čas, který k tomu měl, mu v tom paradoxně pomohl. Jan Švejnar nemusel procházet dílčím a běžným politickým životem, při kterém přicházejí šrámy a zkoušky, při nichž se získávají minusové body. Konečně i média bývají vůči nováčkům shovívavější.
V každém případě bude pátek na Hradě podívanou, a pokud se tedy nikdo nepřepočítá, bude zajímavé, jak Jan Švejnar se svým nabytým kapitálem naloží. Může to dopadnout jako při pákovém obchodu, při němž se téměř bezcenné akcie dostanou na horentní úroveň, ale stejně rychle mohou propadnout dolů.
Hezký týden