NBÚ odebral prověrku vysokému úředníkovi NATO Vylitovi

Domácí
11. 2. 2015 20:17
Jan Vylita.
Jan Vylita.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odebral bezpečnostní prověrku členovi mezinárodního výboru auditorů NATO Janu Vylitovi. Novinářům to řekl sám Vylita, podle něhož NBÚ na základě neupřesněných zpráv zpravodajské služby došel k závěru, že jako generální sekretář ministerstva obrany v letech 2010-2013 jednat proti zájmům České republiky.

Vyšetřován ani obviněn prý ale není. Vzhledem k působení v NATO pokládá Vylita krok NBÚ, proti kterému podal rozklad, za komplikaci i pro Českou republiku.

Vylita měl prověrku na stupeň tajné a kvůli své současné pozici požádal v roce 2013 o její rozšíření na stupeň přísně tajné. Tu nezískal a zároveň nepravomocně přišel o dosavadní prověření. Podle NBÚ jednal Vylita jako generální sekretář ministerstva proti zájmu na ochranu ekonomiky a proti zájmu na ochranu vnitřního trhu. "Z důvodu utajování zpráv zpravodajské služby nemám právo se dozvědět, z čeho mě obviňují a jaký zájem České republiky jsem poškodil," uvedl. Domnívá se, že NBÚ vycházel ze zpráv vojenského zpravodajství.

Nemá prý žádné náznaky, zda se jeho případ týká zrušených smluv, podezřelých transakcí za jeho působení na ministerstvu, či restrukturalizačních opatření. Jako generální sekretář měl na starosti například restrukturalizaci státního podniku Letecké opravny Malešice (LOM) a úřad, tehdy vedený Alexandrem Vondrou (ODS), kvůli údajně předraženému auditu vyšetřovala policie. Vylita novinářům řekl, že NBÚ se ho dotazoval jak na LOM, tak třeba na prodej vojenských opraváren ve Šternberku. Zdůraznil však, že se žádných kroků proti zájmům ČR nedopustil.

Vylita je členem šestičlenného týmu výboru NATO, který provádí audity hospodaření jednotlivých složek Severoatlantické aliance. Členských zemí se jeho působení nedotýká. Do funkce ho jmenuje Rada Severoatlantické aliance, tedy velvyslanci členských států, kteří by ho v případě ztráty prověrky museli odvolat. "Už to samo o sobě je dost velká ostuda," soudí Vylita. Až do rozhodnutí o jeho rozkladu zůstává členem auditorského výboru, nemůže ale vykonávat žádnou činnost.

Jeho kolegové ve výboru mu prý vyjádřili podporu stejně jako český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý, který o záležitosti podle Vylity jednal i s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Jak se ministerstvo zachová, ještě nerozhodlo, poznamenal Vylita, který se do kontrolního orgánu NATO dostal po úspěchu ve výběrovém řízení.

"O případu víme, do bezpečnostního řízením nám ale nepřísluší zasahovat," řekl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Podle něj se s Vylitou ve čtvrtek sejde personální ředitel ministerstva obrany a budou řešit jeho budoucnost, protože Vylita je nadále zaměstnancem obrany. "Žádný rozruch v NATO to nevzbudilo. Příslušné orgány byly informovány a čekají na výsledek bezpečnostního řízení, které dosud neskončilo," dodal Medek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ