<span>Nebe nad Českem</span> ovládá Létající nosorožec

Domácí
27. 4. 2009 11:00
Jedno z britských tornad pilotovala žena: Helen Hillardová.
Jedno z britských tornad pilotovala žena: Helen Hillardová.

Piloti RAF 24. dubna přistáli s tornády v Náměšti nad Oslavou.Piloty a elitní specialisty - letecké návodčí - čekají perné dva týdny. V Česku totiž dnes začíná největší letecké cvičení letošního roku. Úkol? Trénovat chirurgicky přesné letecké údery.

Na černobílých záběrech z válek ze Zálivu nebo ze současného Afghánistánu to vypadá jako hračka. Zaměřovací kříž v utočícím letadle sedí na cíli jako přibitý. Za pár okamžiků se zableskne výbuch a cíl zmizí v oblacích kouře. Konec záběru.

Vojáci a piloti teď v Česku budou trénovat přesně takové chirurgické údery. Na tradiční cvičení Létající nosorožec se už na základnu v Sedleci-Vícenicích u Náměště nad Oslavou slétly stroje briského královské letectva, české bitevníky L-159 Alca i litevský L-39 Albatros. Létat se bude až do 15. května ve Vojenských výcvikových prostorech Brdy a Libavá a na území kraje Vysočina a Pardubického kraje.

L-159 na tomto cvičení poprvé nesou laserem naváděné GBU-12.V hlavní roli "nosorožce" jsou letečtí návodčí. Cenění specialisté, kteří ze země dokáží navádět piloty tak, aby jejich bomby dopadaly s odchylkou jednoho metru.

Návodčí v sobě spojují elitní průzkumníky-výsadkáře, kteří dokáží působit na nepřátelském území, a letecké odborníky. "Musí umět bezchybně komunikovat s piloty a musí se na situaci umět dívat jejich očima. To proto, aby dokázal vybrat záchytné body, které jsou pro útočícího letce ve vzduchu rozeznatelné," říká Sabina Introvičová, tisková mluvčí cvičení. Nezbytná je znalost angličtiny, která je "úřední řečí" spojeneckých návodčích i celého cvičení.

Brdy zaduní britské houfnice a raketomety

Jedno z britských tornad pilotovala žena: Helen Hillardová.Vůbec poprvé v Česku zaduní výstřely těžkého britského dělostřelectva. Do Brdů už dorazily houfnice ráže 155 milimetrů a také raketomety MRLS, které za první války v Zálivu "přeorávaly" irácká postavení.

"Scénáře mohou být různé. Průzkumníci například objeví, že 'nepřítel' má protiletadlovou zbraň, která ohrožuje letadla. Cíl nejprve napadnou dělostřelci, kteří odstraní nepřátelský protivzdušný prostředek. Pak teprve přilétají letadla. Britské houfnice tady ještě nestřílely. Je to premiéra, " potvrzuje Introvičová.

Cvičení Flying Rhino - Létající nosorožec získalo svůj název podle nosorožce, kterého má ve znaku 1. britská obrněná divize, a symbolicky vyjadřuje spojení mezi pozemními a vzdušnými silami.

Foto: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ