Praktičtí a ambulantní lékaři vyhrožují ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS), že nebudou od pacientů vybírat poplatky za ošetření. Lékařům vadí především systém výběru a výše jednotlivých poplatků. Informují o tom Lidové noviny. Lékařům podle deníku nahrává to, že ministerstvo v zákonu nestanovilo sankce pro pacienty, kteří za poskytnutou péči nezaplatí.
Praktickým lékařům vadí, že je chce stát zatížit příliš velkou administrativou. V důsledku si prý moc nevydělají. "Kvůli zpoplatnění zdravotní péče si lékaři budou muset najmout účetní. Když vyberou za ošetření 30 korun, zbude jim pětikoruna," prohlásil předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Lékaři se chtějí s Julínkem sejít. Navrhují například, aby měli pacienti předplacený účet u pojišťovny.
Ambulantní specialisté se zase podle LN obávají, že budou na reformě tratit, protože jim do ordinací přijde méně lidí. Prý jim také může vyrůst nová konkurence v nemocnicích. "Když nasčítáte poplatky za ošetření a recepty, jste na stejné ceně jako za lůžko v nemocnici. Některým se může vyplatit hospitalizace," řekl místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.
Ministerstvo zdravotnictví hrozby lékařů odmítá. Kdyby poplatky nevybírali, porušovali by podle úřadu zákon. Pokud by lékaři své výhrůžky splnili, Julínkova reforma by podle deníku ztratila smysl. Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že zpoplatněním zdravotní péče přibudou do rozpočtu asi čtyři miliardy korun ročně.
Foto: Jan Schejbal