Připravovaná opatření vlády mohou podle premiéra Petra Nečase (ODS) v příštím roce snížit avizované zvýšení cen elektřiny na pět procent. Slibovat zachování cen elektřiny při nárůstu počtu solárních elektráren s regulovanou výkupní cenou je však podle premiéra nerealistické a populistické. Postavil se tak proti návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby už příští rok byly na vyrovnání cen elektřiny použity výnosy z prodeje emisních povolenek. Možné to podle Nečase bude až v roce 2013.
"Jsme schopni nárůst cen v domácnosti udržet na pěti procentech u domácností a někde mezi sedmi osmi procenty u firem," uvedl premiér na tiskové konferenci s tím, že emisní povolenky je možné na vyrovnání snížení cen elektřiny použít až v roce 2013. Podle premiéra je třeba připravit sadu opatření, nespoléhat se pouze na povolenky, jak v pondělí navrhl Kalousek.
Vláda podle Nečase počítá s daní zatěžující zdroje solární energie tak, aby návratnost investic do zařízení činila 15 let. Další změnu bude znamenat zvýšení poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. "Chceme sjednotit dobu návratnosti na patnáct let, takže daň bude odstupňována," uvedl. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka jeho úřad propočítává různé modely.
"Máme konkrétně propracovaný plán a můžu říct, že pracujeme s číslem 5,4 procenta pro domácnosti a s číslem 7,2 procenta pro průmysl. Zbytek si dopracováváme spoluúčastí státního rozpočtu, případně zdaněním obnovitelných zdrojů," řekl v pondělí večer České televizi ministr Kocourek s tím, že vláda hledá cesty, jak odběratelům elektřiny od zdražení ulevit. "Něco zaplatí spotřebitelé, to je nezbytně nutné. Něco zaplatí státní rozpočet. A něco musejí zaplatit obnovitelné zdroje," uvedl ministr.
Podle Nečase je nemyslitelné, aby se na řešení problému nepodílel fotovoltaický byznys.
Kalousek v pondělí uvedl, že vláda by mohla použít zdroje z prodeje emisních povolenek na kompenzaci růstu cen elektřiny v příštím roce. V letech 2013 až 2020 by příjmy z prodeje emisních povolenek, které stát chce poskytnout na kompenzaci cen elektřiny, měly dosáhnout asi 90 miliard korun.