Nečas: O reformě můžeme jednat
24.04.2007 19:55
Vicepremiér a ministr práce Petr Nečas (ODS) v úterý připustil, že vláda by mohla akceptovat některé návrhy exministra financí za ODS Vlastimila Tlustého a dalších kritiků vládní reformy veřejných financí z řad vládních poslanců. Nečas v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce obecně uvedl, že by bylo možné debatovat o "rozumných" a "dobrých" nápadech, jež by nenarušily bilanci veřejných rozpočtů tak, aby deficit veřejných financí příští rok nepřekročil tři procenta hrubého domácího produktu.
Nečas v pořadu rádia Impuls nepopřel informace jeho moderátora, podle nichž se příští týden sejde na pražském Žofíně vedení ODS s jejími poslanci a senátory, aby o návrhu reformy jednali. Nečas si myslí, že nenastane situace, kdy by některý z kritiků reformy z řad ODS "položil" vládu, jejímž premiérem je člen ODS. "Uděláme všechno pro to, aby první etapa reformy veřejných financí prošla, aby umožnila sestavení reformního rozpočtu pro příští rok," řekl Nečas.
Nečas neodpověděl na dotaz moderátora, zda by Tlustý či jiný poslanec ODS měl opustit stranu, kdyby jejich vinou nebyla reforma schválena a vláda padla. Varoval, že by to ODS mohlo destabilizovat a promítlo by se to i do volby prezidenta republiky příští rok. "Destabilizovaná ODS by mohla mít potíže při volbě prezidenta republiky," poznamenal. Poukázal mimo jiné na podobné problémy, v nichž se v minulém volebním období a při volbě hlavy státu v roce 2003 ocitla ČSSD. Případný pád vlády přirovnal k událostem v roce 1997, kdy se část ODS pokusila odstavit tehdejšího šéfa ODS Václava Klause a kdy se strana rozštěpila.
Nečas dále oznámil, že premiér Mirek Topolánek (ODS) svolal na příští středu mimořádné jednání tripartity - právě k první etapě vládní reformy veřejných financí. Nečas prohlásil, že vláda je připravena ke korektnímu jednání. Současně ale poukázal na členství některých odborových předáků v ČSSD a prohlásil, že "personální unie" mezi ČSSD a částí odborových šéfů korektní dohodu vylučuje.
Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů, již vede senátor ČSSD Milan Štěch, minulý týden návrh reforem důrazně odmítlo. Podle odborářů by připravovaná opatření schodek veřejných rozpočtů nesnížila a zhoršila by situaci lidí s nižším a středním příjmem. Pokud by podle Štěcha vláda nechtěla o dopadech reforem s odbory jednat, jsou připraveny použít "všechny možné prostředky". Vláda naopak argumentuje tím, že její reformy mají zastavit další zadlužování státu.
Při objasňování vládních reformních záměrů Nečas mimo jiné uvedl, že jedním z cílů je, aby existovala jednotná sociální správa, v níž by se propojily jednotlivé dávkové systémy - to by zabránilo zneužívání dávek. Nečas v této souvislosti hovořil o možnosti vzniku Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu, který by mohl existovat od 1. ledna 2009.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.