Nečas odmítl vypovídat. "Jde o politický proces!"

Domácí
14. 11. 2013 07:35
Petr Nečas figuruje u dnešního výslechu jako svědek.
Petr Nečas figuruje u dnešního výslechu jako svědek.

Expremiér Petr Nečas (ODS) odmítl na policii vypovídat v kauze Jany Nagyové, nyní Nečasové, své nynější manželky. Výslech se měl týkat údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky, které údajně nařídila Nagyová. Podle Nečase je případ vymyšlený a jedná se o politickou kauzu.

Nečas dorazil k výslechu krátce po 08.00 v doprovodu svého advokáta Josefa Lžičaře. V policejní budově na pražském Perštýně strávil 45 minut. Poté nakrátko předstoupil před zhruba dvě desítky novinářů.

Jeho svědectví mohlo přispět k objasnění, kdo sledování zadal. Bývalý předseda vlády však odmítl spolupracovat, protože podle něj je celá kauza vykonstruovaná. "Postup státního zastupitelství a vyšetřujících policistů od počátku považuji za politicky podjatý. Toto je politický proces," řekl novinářům při odchodu. Dodal, že je připravený spolupracovat s nezávislým soudem.

Nečas odepřel výpověď také kvůli tomu, že je v kauze obviněná jeho nynější manželka. Využil tak práva nesvědčit v kauze, ve které je obviněný člověk v blízkém poměru nebo příbuzný. Uvedl to advokát Jiří Matzner, jehož klientem je další obviněný v případu, šéf VZ Milan Kovanda, který je dočasně postavený mimo službu. "Zdůraznil (Nečas), že jde o formální zdůvodnění," upřesnil Matzner. Hlavním motivem bylo prý Nečasovo tvrzení o podjatosti policie a státních zástupců.

Petr Nečas v doprovodu svého právníka Josefa Lžičaře.Vojenské zpravodajství se podle něj ničeho nezákonného nedopustilo. "Chtěl bych zdůraznit, že podle informací, které mám k dispozici, Vojenské zpravodajství nepřekročilo svou zákonnou působnost," prohlásil Nečas. Podle něj všichni příslušníci Vojenského zpravodajství i "osoby navazující" v této kauze postupovaly v souladu se zákonem.

Na dotaz, zda věděl o loňské akci týkající se jeho tehdejší manželky Radky, přímo neodpověděl. Pouze zopakoval, že Vojenské zpravodajství neporušilo zákon. Bývalý šéf zpravodajců Ondrej Páleník nicméně již dříve naznačil, že expremiér měl o všem logicky vědět, protože se opatření týkalo jeho okolí. Zpravodajství podle Páleníka dostalo informace o jistém nebezpečí, které hrozí rodině Nečase. Nakonec se nepotvrdilo. Podle Páleníka také nešlo přímo o sledování, ale byla to tzv. ochrana proti sledování.

Páleníkův nástupce Milan Kovanda potvrdil, že akci považoval za zadání "z nejvyšších míst", které směřovalo právě od tehdejšího premiéra.

Spekulovalo se, že by mohla policie Nečase obvinit v souvislosti s druhou větví případu Nagyová, kterou je údajné uplacení tří někdejších poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, ale k tomu zatím nedošlo. Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že Nečase na rozdíl od trojice exposlanců je možné stíhat. Chránila ho totiž pouze procesní imunita vztahující se na projevy se sněmovně.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ