Pád vlády premiérky Ivety Radičové poté, co slovenský parlament neschválil posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny, není příznivá zpráva, řekl český premiér Petr Nečas. Připomněl, že s koaliční vládou Radičové měla Česká republika blízké a přátelské pracovní vztahy.
Slovenský parlament v noci na středu odmítl navýšení pravomocí záchranného fondu. Kvůli odmítavému postoji parlamentu zároveň padla vláda Radičové, která hlasování spojila s vyslovením důvěry. Slovensko je jediná ze 17 zemí eurozóny, kde zatím posílení fondu neprošlo.
Změny ve fondu záchrany nepodpořili poslanci druhé nejsilnější vládní strany Svoboda a solidarita, která odmítá pomoc silně zadluženým evropským státům.
"Nemáme z toho žádnou radost, pád vlády paní premiérky Radičové nás trápí a mrzí," prohlásil Nečas po jednání kabinetu. Zdůraznil, že Praha plně respektuje ústavní a politické procedury v sousední zemi.
Nečas, který už s Radičovou telefonicky hovořil, řekl, že o navýšení pravomocí EFSF by se na Slovensku mohlo znovu hlasovat ve čtvrtek či v pátek. Bude to záviset na jednáních Radičové s představiteli opoziční strany Smer expremiéra Roberta Fica.
Radičová, která nyní bude vládnout v demisi, se právě v důsledku domácích politických jednání "operativně rozhodne", zda bude přítomna na pátečním zasedání předsedů vlád zemí V4 v Praze.
Podle opoziční ČSSD je pravděpodobné, že slovenský parlament nakonec takzvaný euroval přijme. "Současné opatření k záchraně ohrožených ekonomik členských států EU je ale slabé a trhy již potřebují něco jiného," uvedl stínový ministr financí Jan Mládek. "Předpokládám, že na Slovensku z hlediska schválení eurovalu nakonec žádné drama nebude. Strana Směr to pravděpodobně v druhém kole podpoří, a euroval tak bude slavně schválen," řekl Mládek.
Záchranné opatření, jehož schválením se bude opakovaně zabývat slovenský parlament, ale podle názoru ČSSD problémy zadlužených ekonomik eurozóny nevyřeší. "Teď už jsou očekávání úplně někde jinde. Euroval by měl spolupracovat s Evropskou centrální bankou a mít k dispozici ještě více peněz," vysvětlil Mládek.
Premiér Nečas také uvedl, že na 24. října bylo plánováno historicky první společné zasedání vlád obou států, které do roku 1993 spojovala československá federace. Společné jednání vlád se mělo uskutečnit na hradě Červený Kameň ve slovenském okrese Pezinok.