Senát pod nadvládou sociální demokracie může zkomplikovat přijetí státního rozpočtu na rok 2011. Některé změny v zákonech, které mají přinést nepopulární škrty, totiž nemusí parlament stihnout schválit včas. S tím, že by hrozilo rozpočtové provizorium, ale předseda poražené ODS Petr Nečas nepočítá.
V povolebním rozhovoru připustil, že vládní koalice bude s levicovou opozicí o škrtech jednat. Výrazné ústupky ale neočekává. "Rozpočet na rok 2011 vyžaduje úspory, moc prostoru pro politické obchody tam proto není."
ČSSD pokořila v senátních volbách ODS ziskem 12 křesel oproti 8. Jaký to je pro ODS, potažmo pro vládní koalici vzkaz?
Pro nás to je standardní volební výsledek, protože v průměru v těch doplňovacích senátních volbách získáváme těch sedm osm mandátů. Stejných osm mandátů jsme například dostali v roce 2000.
Čím si vítězství ČSSD vysvětlujete?
Získala nejvíce voličů, což je pochopitelné. Sociální demokraté mají v posledních letech ve druhém kole senátních voleb tu výhodu, že získávají i podporu disciplinovaných komunistických voličů.
Nemůže to být také tím, že sociální demokraté tvrdili, že s nimi nikdo o plánovaných reformách nediskutuje a že tedy mají voliči tuto situaci vyvážit?
To je klasická předvolební rétorika, která neodpovídá skutečnosti. Vláda o reformách ještě vůbec nejednala, takže ani neměla co se sociální demokracií projednávat. Navíc opozice tím, že kritizuje vládní politiku, obzvlášť, pokud vláda dělá nepopulární kroky a ty my věru děláme, má vždycky jistou výhodu.
Ohrozí teď levicový Senát připravený návrh státního rozpočtu na rok 2011? Počítá přeci s několika zákony, jejichž schvalování může Senát zbrzdit, takže se nestihnou schválit do konce tohoto roku.
Riziko tady samozřejmě je. Některé zákony se nemusí povést schválit tak, aby mohly začít platit od prvního ledna a rozpočet pak nebude odpovídat právně účinnému znění jednotlivých norem. Na druhou stranu je to jen nepříjemnost a nikoli zásadní překážka a s rozpočtovým provizoriem nepočítám.
Jste ochotni ustoupit od některých z plánovaných změn zákonů, se kterými rozpočet počítá, ale které se nelíbí ČSSD?
Budeme o tom jednat, ale vzhledem k tomu, že ten rozpočet vyžaduje úspory, moc prostoru pro politické obchody tam není.
Změní se teď po druhém kole senátních voleb váš odmítavý postoj k uzavírání velkých koalic na radnicích se sociálními demokraty?
Můj postoj zůstává stejný. Zaprvé respektuji autonomii nižších článků strany, to znamená jednotlivých místních, oblastních a regionálních sdruženích při vyjednáváních - oni znají ty místní podmínky nejlépe. Zadruhé považuji za absolutně nepřípustnou ať už přímou nebo nepřímou spolupráci s komunisty včetně tolerance. Zatřetí se nám samozřejmě více líbí středopravicové koalice, ale platí to, co jsem uvedl pod bodem číslo jedna - rozhodují lidé na místě.
Byla by pro vás velká koalice ODS a ČSSD v Praze zklamáním?
Umožňuje-li to volební výsledek a personální nastavení, dávám přednost pravicové koalici. Pražští voliči dali najevo, že u nich převládají pravicové názory a postoje. Na druhou stranu by to (koalice ODS a TOP 08 - pozn. red.) znamenalo vybalancovat podmínky, personální otázky a podobně. Zase je to v rukou regionálního sdružení. Já jsem přesvědčen, že Praha je pravicová a že by ji více slušela pravicová pražská rada.
Před druhým kolem senátních voleb jste strašil tím, že voliči kandidátů za ČSSD pomáhají na Hrad Jiřímu Paroubkovi. Socialisté skutečně zvítězili. Platí stále tato vaše obava?
No, bude velice zajímavé sledovat, jestli sociální demokraté nezačnou ustupovat od přímé volby prezidenta a hledat důvody pro to zachovat nepřímou volbu. Musím předeslat, že občanští demokraté o kandidátovi na prezidenta v roce 2013 ještě nejednali, nezabývali se tím ani jednu jedinou sekundu. Co se týče Přemysla Sobotky (senátor ODS, už dříve avizoval své úmysly kandidovat na prezidenta ČR - pozn.red.), sám za sebe mohu říct, že za léta v politice vyzrál ve zkušenou, kvalitní, kompetentní a charakterní politickou osobnost a pozici prezidenta České republiky by byl určitě schopen zvládnout.