Koaliční podmínka
Nečas: Smlouvou o sKartách byla vláda podfouknuta
16.11.2012 11:34 Aktualizováno 16.11. 15:19
Premiér Petr Nečas (ODS) si nedovede představit, že by používání nových sociálních karet nebylo dobrovolné. Podle něj byla dobrovolnost koaliční podmínkou a vláda byla smlouvou na karty "trošku podfouknuta". Předseda vlády věří, že se s Českou spořitelnou, která systém provozuje, podaří dohodnout na změnách. Řekl to po uvedení nové ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09) do úřadu. Müllerová uvedla, že se spořitelnou, kritiky karet i s politiky chce jednat hned příští týden.
"Nedovedu si to představit jinak, než že by to bylo dobrovolné (používání sKaret)," uvedl premiér. Povinně by se měly karty podle něj používat jen při podezření na zneužívání peněz od státu, a to u dávek v hmotné nouzi.
Ministerstvo práce uzavřelo letos v lednu na sKarty smlouvu na 12 let s Českou spořitelnou. Podepsal ji bývalý první náměstek Vladimír Šiška, který je obviněn z podplácení při jedné ze zakázek. Kvůli Šiškově kauze odstoupil z funkce ministra práce Jaromír Drábek (TOP 09), kterého dnes Müllerová nahradila.
Podle premiéra se na dobrovolnosti dohodla koalice a tato podmínka je ukotvena i v legislativě, byla ale "nesmírně rafinovaně obcházena" ve smlouvě se spořitelnou, která prý byla uzavřena bez vědomí politiků. O konkrétním znění smlouvy vláda nebyla informována, dodal ministerský předseda. Podle kontraktu by mělo přes sKarty protéct 98 procent všech dávek a podpor a banka očekává, že by se tak mohly v budoucnu vyplácet i důchody a převádět peníze dalších úřadů. "Vláda a koalice byly trošku podfouknuty tou smlouvou, protože bylo podmínkou - dokonce řeknu podmínkou ODS jako jedné z koaličních stran, že sKarta bude dobrovolná," uvedl Nečas.
Věří, že provozovatel systému bude mít zájem se státem se dohodnout. "Koneckonců sKarta není jediná obchodní transakce, která je zajímavá pro jakoukoliv finanční skupinu, takže určitě nebude chtít mít rozladěné vztahy s vládou a se státem," podotkl premiér.
Podle bývalého ministra práce Drábka ale v koaliční smlouvě, ani v programovém prohlášení vlády nic takového o kartách není. "Legislativní úprava byla přijata koaliční dohodou v sociálním výboru Poslanecké sněmovny," sdělil Drábek.
Müllerová po svém nástupu do úřadu prohlásila, že vyřešení záležitosti s sKartami považuje za jednu z priorit. ČTK řekla, že jednání s bankou i se zástupci postižených, seniorů i s politiky zahájí hned příští týden. Podle ní ministerstvo nyní smlouvu vyhodnocuje. Bude potřeba "především politické rozhodnutí", dodala nová šéfka resortu práce.
Ministerstvo se ve smlouvě zavázalo, že se bude maximálně snažit o to, aby se po 12 let karty nezrušily či se přes ně neomezilo vyplácení dávek. Má také "vynaložit maximální úsilí", aby se karta využívala i u penzí či při poskytování peněz dalšími úřady. V budoucnu by mohla sloužit i jako průkaz zdravotního pojištění. Pokud by spořitelna musela systém dlouhodobě dotovat, má právo jednat s ministerstvem o kompenzaci nákladů. Smlouva výslovně neuvádí, zda a jakou by případně muselo ministerstvo při stopnutí projektu platit náhradu. Podle rady postižených a lidovců by za ukončení mohly Česku hrozit soudy a arbitráže.
Sociální karty, přes něž mají potřební dostávat pomoc od státu, kritizují opozice, odbory i rada postižených. Žádaly zastavení jejich vydávání. Výhrady měl i ombudsman. Případem se zabývá antimonopolní úřad či úřad na ochranu osobních údajů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.