Nečase museli při výslechu krotit, žalobce mu hrozil prstem

Domácí
12. 7. 2013 18:55
Ivo Ištvan.
Ivo Ištvan.

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) označil kauzu kolem své nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové za vykonstruovaný politický proces. Jeho páteční výslech byl podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ velmi emotivní. Nečas musel být podle advokátů obviněných dokonce napomínán za znevažování orgánů činných v trestním řízení.

"Pan svědek byl v průběhu výslechu dvakrát poučen podle trestního řádu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Podle serveru lidovky.cz žalobce Rostislav Bajger Nečasovi hrozil prstem; expremiér na to reagoval slovy, že se ho snaží zastrašit.

"Státní zástupce, který prováděl výslech, chtěl zabránit panu Nečasovi, aby se k nějaké věci vyjádřil, a řekl mu, že využije paragrafu, který mu umožňuje uložit pokutu, pokud dojde k urážce. Pokuta nakonec uložena nebyla," řekl serveru idnes.cz Nečasův advokát Josef Lžičař.

Olomoucký vrchní státní zástupce se výslechu premiéra Petra Nečase přímo účastnil. "Já k tomu mám obecný komentář v tom směru, že pan svědek Petr Nečas dostal prostor k tomu, aby sdělil, co má na srdci, o což veřejně velmi usiloval," řekl Ištvan.

Petr Nečas.Nečas podle svého prohlášení nevidí důvod, proč by v souvislosti s údajným podplacením trojice exposlanců z ODS žádal sněmovnu o své vydání k trestnímu stíhání. Obviněným lidem podle něj vazba zničila společenský status. "Pokud jim zničí i zdraví, bude za to zodpovědný vrchní státní zástupce Ivo Ištvan," řekl přímo Nečas. "Vazbu na návrh státního zastupitelství nařídil soud, a to je standardní postup," řekl Ivo Ištvan v rozhovoru pro ČT. Právě délku vazby - trvá už skoro měsíc - Nečas velmi ostře kritizuje.

Postup státního zastupitelství označil Nečas za velmi podivný a nestandardní. Zarazilo ho prý, že sám žalobce Ištvan popsal v médiích případ jako právní konstrukci. Stěžoval si také na to, že policisté jej nejprve předvolali k podání vysvětlení, které následně změnili ve výslech svědka, přičemž advokátům obviněných znemožnili kladení doplňujících dotazů.

Podle expremiéra vše nasvědčuje tomu, že vyšetřovatelé kauzu uměle natahují, protože chtějí všechny obviněné držet co nejdéle pod tlakem ve vazbě. Připomněl, že všichni obvinění jsou živitelé rodin, někteří prý mají závažné zdravotní problémy. "Nemám vůbec potřebu komentovat slova svědka," řekl k tomu stroze Ištvan on-line deníku TÝDEN.CZ.

Advokáti se neshodli

Advokáti obviněných v kauze kolem bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase Jany Nagyové se neshodli na tom, v jaké náladě se uskutečnil Nečasův výslech na policii. Zatímco Tomáš Sokol označil atmosféru za "trochu vzrušenou", Eduard Bruna toto tvrzení zlehčil výrokem, že o tom, co je vzrušená atmosféra, má každý jinou představu. Nečasův právník Josef Lžičař řekl, že výslech "probíhal v naprosto korektní formě". Podle advokátů však expremiérovi hrozila pořádková pokuta.

Bruna i Sokol médiím řekli, že vyslýchající státní zástupce Nečasovi dvakrát hrozil pořádkovou pokutou. "Trochu to tam jiskřilo, ale to se občas u výslechu stává," uvedl Sokol v České televizi. V obou případech prý žalobce chápal Nečasovy výroky jako možnost útoku nebo zlehčování a jednou mu pohrozil prstem, což prý expremiér vnímal jako zastrašování.

Nečas dorazil k budově Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, která leží v centru Prahy v ulici Na Perštýně, krátce před jednou hodinou odpoledne. Přivezlo ho terénní auto advokáta Lžičaře. Příchod politika sledovaly desítky novinářů, Nečas se však předem nechtěl k ničemu vyjadřovat.

Eduard Bruna, advokát Jany Nagyové.O dvě hodiny později, kdy výslech skončil, se situace změnila. Nečas s novináři několik minut hovořil a odpovídal na jejich otázky. V úvodu svého prohlášení řekl, že doposud jej při jeho vyjádřeních vázala funkce předsedy vlády. Přirozená loajalita a oddanost české zemi ho prý nutila k tomu, aby byl velmi zdrženlivý. "Toto břímě od úterý nemám, a můžu tedy mluvit naprosto otevřeně," uvedl Nečas, který následně kauzu kolem Nagyové a údajného uplácení tří exposlanců z ODS označil za vykonstruovaný politický proces.

Nečase před zástupci médií podpořil i jeho právník. "Já bych chtěl říct, že jediným hmatatelným důkazem v té monstrózní akci, kterou provedla policie a státní zástupci, je demise vlády, která vzešla z řádných voleb. Vlády, která šestkrát dostala důvěru. Máme teď úřednickou vládu a uvidíme, jestli tu důvěru dostane," řekl Lžičař.

Advokát Bruna, který v kauze zastupuje obviněnou Nagyovou, prozradil, že Nečas vypovídal pouze ve formě monologu. Otázky vyšetřovatelé nepovolili.

Kvůli kauzám kolem Nagyové, které se vedle údajného podplacení poslanců týkají také údajného nezákonného sledování expremiérovy ženy, Nečas odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Jeho vládu nahradil úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Centrum Luhačovic na Zlínsku zdobí palmy, které odolají i mrazu

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ