Kufřík se spisy ke kauze uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře byl v úterý ukraden řediteli odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství Milanu Horváthovi. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nepotvrdila, zda spis zmizel Horváthovi. Řekla však, že o osudu státního zástupce, jenž přišel o doklady, rozhodne hned, jak k případu dostane podrobné informace policie.
Rozhodnutí lze očekávat koncem tohoto nebo počátkem příštího týdne.
Je velmi pravděpodobné, že pak podá k olomouckému vrchnímu soudu na Horvátha kárnou žalobu. Vesecká požádá policii i o to, aby prověřila dohady, podle nichž si krádež objednal z cely v Jihoafrické republice Krejčíř. Česko usiluje o jeho vydání. Vedení brněnské policie již tuto verzi rázně popřelo.
"Je nutné zdůraznit, že spisy, které byly ukradeny, nepožívají vůbec žádný stupeň utajenosti. Přesto se takováto věc nesmí státnímu zástupci stát," uvedla na tiskové konferenci Vesecká. Není zatím jasné, zda Horváth nepřijde kvůli krádeži o funkci. Jím řízený odbor se zabývá nejzávažnější kriminalitou v České republice.
Kufřík obsahoval část dohledových spisů ke kauze Krejčíř. Na vyšetřování jeho trestné činnosti nebo vydávacího řízení by ztráta těchto materiálů neměla žádný vliv, uvedla nejvyšší žalobkyně. V dokladech je podle ní v obecné rovině nastíněno, jaké kroky může stát při jednání o vydání podniknout.
"Nebudu se k celé kauze vyjadřovat. To je záležitost vedení," řekl Horváth. Nejmírnějším trestem pro něj může být výtka. Vesecká ale již avizovala, že zřejmě zvolí přísnější trest. V kárném řízení mohou být Horváthovi určeny za trest srážky ze mzdy a může být dokonce propuštěn.
Vesecká zdůraznila, že dočasnou ztrátu dokladů považuje za závažné pochybení. "Pokud závažné materiály opouštějí budovu státního zastupitelství, měl by mít k tomu státní zástupce povolení svého nadřízeného. Je samozřejmé, že je pak jejich držitel nemůže nechat bez dohledu," uvedla.
Horváth si vzal doklady na pondělní jednání na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Když svoji Škodu Octavii zaparkoval v úterý večer v brněnské Jaselské ulici a odešel domů, byly v jeho autě. Tou dobou měly podle nadřízených Horvátha být v kanceláři. Do vozu se dostal pětatřicetiletý muž se svojí třiadvacetiletou přítelkyní, kteří se kufříku zmocnili.
Bylo auto otevřené? Toť otázka
Hlavní rozpor je v tom, zda bylo auto zamčené. Horváth tvrdí, že ano. Zloději ale uvádějí, že bylo odemčené. Kriminalisté sice vědí, že mají pestrou kriminální minulost, vykrádáním aut se ale nikdy nezabývali. Na octavii se ani nenašly stopy, které by nasvědčovaly, že pachatel při krádeži bojoval se zámkem ve dveřích. Pokud se potvrdí verze zlodějů, nebudou stíháni ani za trestný čin krádež, ale čeká je jen přestupkové řízení.
Vesecká navštívila brněnského policejního šéfa Jaroslava Vaňka, od něhož si vyžádala podklady ke kauze. "Okamžitě, jak dostanu podklady od policie, rozhodnu, zda podám kárnou žalobu," řekla s tím, že tím nejdůležitějším dokumentem bude posudek znalce, který by měl popsat, jak bylo vozidlo vykradeno.
Zloději chtěli ukradené dokumenty zpeněžit
Vaněk novinářům řekl, že dvojice ani nevěděla, co krade. Když si to uvědomila, chtěla dokumenty zpeněžit, a to prodejem médiím nebo advokátům Krejčíře. Plány ale nevyšly.
Zabránila jim série podivuhodných trampot: zloději se v pravé poledne nemohli při osobních návštěvách redakcí dozvonit na redaktory, nešel jim kvůli jejich počítačové negramotnosti odeslat e-mail, telefonní operátor jim kvůli ztrátě kreditu odpojil mobilní telefon, neměli peníze na zkopírování spisu.
Ve čtvrtek v nočních hodinách byla dvojice dopadena a spis i se všemi dokumenty zajištěn. Na případu pracovalo 20 policistů.
Krejčíř je ve vazbě v jihoafrickém Johannesburgu, kde byl zadržen v dubnu, když tam přiletěl pod falešným jménem z Madagaskaru. Soud v JAR má 17. a 24. května rozhodovat o jeho případném propuštění z vazby na kauci. Před příletem do Johannesburgu pobýval Krejčíř na Seychelských ostrovech, kde se ukrýval před českou justicí. Již dříve si pro sebe a svoji rodinu koupil seychelské občanství.
Česká policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se údajně pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek. Viní ho i z údajné přípravy vraždy celníka a další trestné činnosti. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil připustil, že může trvat měsíce a možná dokonce roky, než se Krejčíř opět objeví v České republice.
Foto: Karel Šanda a ČTK