Nevhazujte reklamu! upozorňuje nálepka na mnohých poštovních schránkách. Přesto jejich majitelé čas od času obdrží letáky politických stran nebo stranické časopisy. V předvolebním období se z nich totiž stává „informační materiál". A majitel schránky je nemá jak odmítnout.
Vzkaz na poštovní schránce Jana Slezáka z Prahy hovoří jasně. O propagační materiály včetně letáků politických stran a hnutí nemá zájem. Přesto je celé předvolební období, které tentokrát kvůli zrušeným parlamentním volbám trvalo nezvykle dlouho, téměř půl druhého roku, nacházel mezi ostatní poštou. „Jak je možné, že je poštovní doručovatelky i přes můj výslovný zákaz s odvoláním na nadřízené a finanční sankce musí doručovat?" ptá se na serveru blisty.cz.
Zákon o regulaci reklamy totiž zakazuje šíření nevyžádané reklamy, pokud adresáta obtěžuje, tedy „směřuje k adresátovi, který dal předem jasně a srozumitelně najevo, že si nepřeje, aby vůči němu byla nevyžádaná reklama šířena".
Propagace, nebo informace?
Za reklamu roznášenou Českou poštou se přitom vedle katalogů a ukázek zboží považují i letáky politických stran a hnutí. Přesto má pan Slezák smůlu. Během předvolebního období totiž pošta propagační materiály politických stran přechodně považuje za informační materiál. A na ten se zákaz nevztahuje - jeho šíření je „ve veřejném zájmu".
„Pokud jsme v předvolebním období doručovali letáky politických stran, jejichž obsahem byly volební programy těchto stran, nedošlo z naší strany k porušení zákona o regulaci reklamy," vzkázal naštvanému adresátovi Petr Lepša z České pošty.
Jenže pan Slezák i nadále, více než měsíc po komunálních volbách, dostává do schránky časopis Pražan, který vydávají Věci veřejné. Podle Lepši je možné časopis v období před volbami považovat za informační materiál a do schránek ho vhazovat bez ohledu na přání adresáta. „Nicméně pro období mimo volby je výklad obsahu tohoto měsíčníku z právního hlediska nejednoznačný," připustil.
Pražana už ne
Česká pošta si proto nechala vypracovat právní posudek. A ten říká, že distribuce Pražana ve volebním období, které podle expertizy zasahovalo až do listopadu, jako informačního materiálu byla oprávněná. "Pro další období bude tento měsíčník distribuován jako reklamní materiál podle obchodních podmínek České pošty, tedy nebude dodáván do schránek těch příjemců, kteří dali najevo přání nedostávat reklamní tiskoviny," slibuje posudek.Teď v prosinci by tedy už pošťačka časopis Věcí veřejných do schránky pana Slezáka vhodit neměla.
Podle Jana Votočky ze Sdružení obrany spotřebitelů by Česká pošta ani během předvolebního období neměla lidem, kteří jinou než jmenovitou korespondenci nechtějí, nic jiného doručovat. „Svým způsobem to reklamní, propagační materiál je," poukazuje.