Nechte opravit lajdáckou práci, vzkazují odborníci kolaudátorům

Domácí
17. 11. 2010 09:22
Karlův most se dočkal tříleté opravy. Skončila minulý týden.
Karlův most se dočkal tříleté opravy. Skončila minulý týden.

Oprava Karlova mostu má nedostatky, které by se měly dodatečně opravit. Alespoň to tvrdí odborníci, podle kterých by se kolaudační komise neměla spokojit se současný stavem a nařídit nápravu. Postoj pražských úředníků však dosud není známý, svůj ortel chtějí oznámit do 14 dnů.

Po třech letech krášlí Karlův most pražské panorama bez lešení. Na svatého Martina skončila plánovaná obnova mostovky včetně izolací a parapetních zídek. Samotnou rekonstrukci ale provázela kritika, která neutichla ani po skončení prací. Podle odborníků by úředníci stavebního úřadu Prahy 1, kteří kolaudaci prováděli, měli nařídit nápravu nešetrně opravených částí.

Místo dláta sbíječka

"Kvalita prací byla obzvláště v začátcích velice nízká. Proto by se mělo napravit například zábradlí a kamenické práce na zídce, kde ty strojově řezané kameny budou oproti těm ručně opracovaným dlouho vidět," řekl pro on-line deník TÝDEN Richard Biegel z Klubu Za starou Prahu, který se věnuje péči o památkové objekty.

Odborníci kritizovali nadměrnou výměnu původních kamenů či nešetrné řemeslné práce.Ani Národní památkový ústav není s koncem oprav spokojen. "Vypracovali jsme podrobný elaborát s popisem všech problematických míst, který jsme investorovi předali. Podkladem pro skutečné řešení vad a nedostatků se stala jiná práce, která akceptovala pouze čtvrtinu našich námitek," tvrdí mluvčí úřadu Zdeňka Kalová. Podle ní tak Národní památkový ústav nemůže považovat dokončení této etapy za úspěšné.

Lešení se na mostě objeví znovu

Rekonstrukce Karlova mostu však letošním rokem nekončí. Praha se chystá znovu vypsat výběrové řízení na opravy dalších částí mostu, které by měly trvat příštích 15 let. Odborníci se shodují, že bude třeba dohlédnout na stavebně-historický a restaurátorský průzkum, důkladné zpracování projektu včetně průběžné dokumentace a zejména přítomnost architekta, který má dostatečné zkušenosti s obnovou památek.

Právě tyto aspekty u skončeného projektu chyběly. "Nesmíme zapomenout, že tyto požadavky jsou standardní postup, nechceme nic neobvyklého. Je záhadou, že se něco podobného může stát na památce takového významu," dodal Biegel.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ