Téměř devadesát žen, které byly za komunistického režimu, ale i po roce 2000 bez svého souhlasu sterilizovány, se konečně dočkají finančního odškodnění. Od státu by měly dostat jednorázovou částku 300 tisíc korun a k tomu i náklady na léčbu a rehabilitaci. Počítá s tím zatím neparagrafovaný návrh zákona vypracovaný ministrem pro legislativu Jiřím Dienstbierem (ČSSD).
Na nezákonnost tohoto jednání poukázalo v roce 2004 zhruba osmdesát postižených žen, které se obrátily se stížností na tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla. Důvodem jejich sterilizace byl především jejich etnický původ. "Operovali mě v osmdesátém devátém, bylo mi tehdy 36 let. Když jsem byla na císařském řezu se čtvrtým dítětem, provedli mi sterilizaci. Říkali, že už nemůžu víc rodit, že mi to musí udělat. Po baráku, kde bydlelo hodně romských žen, chodila sociální pracovnice a přemlouvala nás, ať se necháme sterilizovat," popisovala svou tehdejší situaci pro časopis Romano vodi jedna z nich.
"Souhlas se sterilizací jsem podepsala chvilku po porodu. Vůbec mi nevysvětlili, co podepisuji. Byla jsem oslabená a podepsala jsem to. Vůbec jsem nevěděla, co je to sterilizace. Od té doby mám gynekologické problémy," konstatovala další.
Vznikne nový úřad
Nyní úřad ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera připravilo zákon, který by měl tyto ženy odškodnit. Za nedobrovolné sterilizace totiž Česko kritizovala i OSN či Rada Evropy. "Navrhovaná právní úprava počítá s odškodněním všech osob, které byly protiprávně sterilizovány na území České republiky mezi 1. 7. 1966 a 31. 3. 2012," konstatuje Dienstbierův úřad v materiálu.
Za protiprávní se podle návrhu považují zejména sterilizace, k nimž žena dala souhlas, aniž by byla řádně informovaná o všech komplikacích, které jí hrozí. Druhou skupinou žen, které budou mít nárok na odškodnění, jsou ty zbavené způsobilosti k právním úkonům, osoby, které trpěly duševní nemocí, a osoby, které byly v době zákroku nezletilé a u nichž byla sterilizace provedena bez souhlasu zákonného zástupce.
Stamilionové náklady
Ty všechny budou mít nárok na jednorázovou paušální částku ve výši 300 tisíc korun a na náhradu nákladů za případnou léčebnou a rehabilitační péči, kterou podstoupily nebo podstoupí za účelem početí dítěte. O tom, kolik žen se nakonec o odškodnění přihlásí, úřad nemá ponětí. U ombudsmana si jich totiž stěžovalo 87, ale jejich počet může být daleko vyšší. "Náklady se tak mohou pohybovat v řádech desítek až stovek milionů korun," konstatoval úřad.
Nelze však podle něj předpokládat, že by všechny sterilizace v minulosti byly protiprávní. Proto vznikne i speciální komise, která oprávněnost žádostí bude posuzovat. Na ministerstvu zdravotnictví jí má zpracovávat podklady dvanáct nových zaměstnanců, v rozkladové komisi, která se případy bude zabývat, pak budou sedět externisté. "Náklady lze při hodinové odměně 300 korun a maximální době 80 hodin měsíčně, po kterou umožňuje zákon pracovat v rámci dohody o pracovní činnosti, odhadovat na 385 920 Kč ročně u jednoho člena komise," konstatuje materiál. Ten musí napřed schválit vláda a teprve poté dostane konečnou podobu zákona.