"Nedonošený piknik:" sraz dětí, které lékaři vypiplali
07.06.2009 13:00 Původní zpráva
Nicol nejsou ještě ani dva roky, ale užila si daleko víc než leckterý dospělý. Narodila se nedonošená. Vážila jen 700 gramů. Zápasila s infekcí plic a musela podstoupit operaci srdce. V současné době je už podle lékařů zdravá, takže se mohla setkat s dalšími nedonošenými dětmi, které vypiplali ve Fakultní nemocnici Motol.
"Nicol byla extrémně nedonošená, narodila se ve dvacátém pátém týdnu těhotenství. Velký úspěch byl, že začala dýchat sama, ale po jednom dni už musela být napojena na ventilátor. To trvalo asi měsíc. V Motole se o nás ale starali samí profesionálové, díky tomu jsme byli klidnější" řekla on-line deníku TÝDEN.CZ maminka Alena Sedláčková.
ČTĚTE TAKÉ: Nemocnice Motol má nejrychlejší CT ve střední Evropě
Nicol musela postoupit řadu vyšetření. "Řekli nám, že má infekci na plicích. Dostala v Motole hned antibiotika a ta ustála naštěstí dobře," dodává Alena Sedláčková. Největší zkouška však Nicol čekala až po měsíci života. "Nejhorší bylo, když jsme se dozvěděli, že nemá zataženou srdeční dučej. (Dučej je spojka mezi plicnicí a srdečnicí, pozn. red.) Léky jí na to nezabraly, takže musela podstoupit operaci. Její váha potom klesla na 690 gramů," vzpomíná maminka. Nicol si rodiče mohli z nemocnice odnést až po 99 dnech. "Vážila stejně jen 2020 gramů," dodávají Petr a Alena Sedláčkovi shodně.
Optimální porodní váha dítěte je podle lékařské literatury od 2,7 do 4 kilogramů. Za donošené dítě je považován novorozenec, narozený v době od 37. týdne do 41. týdne těhotenství. Lékaři dnes dokážou zachránit i dítě, které by ještě na začátku 90. let nemělo šanci přežít. O život novorozence bojují, pokud je těžší než 500 gramů a přišel na svět alespoň ve 24. týdnu těhotenství.
Záchrana nedonošeného dítěte však není bez rizika. Děti, které při narození balancují mezi životem a smrtí, často pronásledují zdravotní problémy: trpívají poškozením očí, častěji se u nich objevuje autismus, hrozí u nich mentální retardace a mívají nižší IQ.
"Neonatologie neboli péče o novorozence je eticky nejvíce sporný obor medicíny," přiznává specialistka Barbora Fišárková z motolské nemocnice. "Rozhodujete o tom, jestli má dítě vůbec žít," dodává.
ROZHOVOR S LÉKAŘKOU BARBOROU FIŠÁRKOVOU PŘINESEME V 17 HODIN.
Podobně nešťastný start do života si odbyla i dvojčata Tadeáš a Lukáš Tobiáškovi. "Chlapci se narodili ve 35. týdnu. Jeden vážil 1770 gramů, druhý jen 700," řekli rodiče. Miminka strávila měsíc na jednotce intenzivní a resuscitační péče, kde se jejich stav podle slov rodičů odvíjel "relativně normálně".
Dvojčata Tobiáškových musejí stále docházet na pravidelné prohlídky. "Tadeáš ještě bohužel není úplně zdravé dítě. Chodíme na hipoterapii. (Hipoterapie je rehabilitační metoda, která se zaměřuje na léčbu pohybových poruch pomocí pohybu koňského hřbetu, pozn.red.) Tadeáš se poctivě snaží všechno dohnat," dodali rodiče.
Jako by Veronika věděla...
Veronika se sice narodila v 35. týdnu těhotenství a vážila jen 1 020 gramů, vážnější zdravotní komplikace však neměla. "Jako by věděla, že se narodí dřív, tak se na všechno připravila," říká s úsměvem Eva Slaninová.
V nemocnici byla necelé dva měsíce. "Doktoři jen řešili šelest na srdci, který sám zmizel. Byla chudokrevná, ale to také bylo brzo v pořádku. Potom měla cysty v ledvinách, tak se jen dávalo pozor, aby se jí nevracela moč zpátky. Ale všechno zvládla dobře, " dodává maminka.
Jestli něco všechny tři rodiny spojuje, tak je to fakt, že už neřeší, co jejich děti potkalo těsně po narození. Teď už se těší z toho, že se blýská na lepší časy.
ČTĚTE TAKÉ: Záchranáři: Heliporty u pražských nemocnic nevyhovují
V parku Ladronka se v sobotu sešlo přibližně 30 rodin. "Vloni jich tu bylo asi třikrát tolik, bohužel nám nepřeje počasí," řekl David Laňka z Fakultní nemocnice Motol, který byl jedním z pořadatelů druhého ročníku akce Nedonošený piknik. Za loňský rok bylo v Motole hospitalizováno 455 pacientů, z toho více než 90 novorozenců s porodní váhou pod 1500 gramů.
Foto: Michaela Kabátová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.