Nedostatek lidí a komunikace. "Sociálkou" zmítají problémy

Domácí
1. 2. 2015 19:36
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

K tomu, aby české úřady odebraly rodině dítě, stačí málo - rodiče ho ani nemusejí týrat. Postačí, když mají málo peněz a přestěhují se do bohaté čtvrti.

Pětiletá Lucie z Nýrska na Klatovsku už svého otce Vlastimila Kličku neuvidí. Speciální pedagožka, ke které šla dívka kvůli problémům s vyjadřováním, pojala podezření, že ji otec zneužívá. Po konzultaci s dětskou psycholožkou případ nahlásily policii. Lucie i její mladší sestra byly rodině odebrány, jejich otec spáchal sebevraždu. Děti byly krátce poté vráceny matce. Na čí straně byla pravda, se bez podrobné znalosti spisu dá jen těžko posoudit. Nicméně experti postup úřadů kritizují.

Jak zjistil časopis TÝDEN, českou "sociálkou" - tedy orgánem sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD) - zmítá řada problémů. Mezi ty hlavní patří nedostatek peněz i lidí. Místo kontrol v rodinách se sociální pracovníci zabývají papírováním. Navíc se jejich přístup kraj od kraje liší. A při "tahanicích" o děti často dají jen na jednoho z rodičů.

Málo lidí

Zásadní nedostatek zaměstnanců přiznává samo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle Analýzy sítě služeb pro práci s rodinami a dětmi je počet sociálních pracovníků v jednotlivých okresech značně nevyvážený. Například v Praze 4 má jeden sociální pracovník na starosti v průměru 427 aktivních případů, v Lounech 393 a v Břeclavi 383. V jiných částích země pod 50. "Šest stovek nezletilých na jednoho pracovníka je neúnosný počet," stěžoval si jeden ze zaměstnanců OSPOD ve výše zmíněné analýze.

Na to, že v mnoha místech sociální pracovníci nezvládají svou práci, si stěžují i lidé z neziskového sektoru. "Musejí neustále sepisovat individuální plány a vyhodnocení dítěte. Takže na práci v terénu zbývá málo času," říká Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí. Právě práce v rodinách je přitom klíčová. Bez ní nelze dostatečně prozkoumat, nakolik jsou vznesená obvinění z týrání či zneužívání dětí závažná, a nakolik jde o maličkosti.

Čtěte TÝDEN.

* Funguje komunikace úřadů?

* Jak se dá zmizet z hledáčku sociálky?

* Čím vším se dá zdůvodnit odebrání dětí?

Více čtěte v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 2. února 2015.


 

Více čtěte v časopisu TÝDEN.

Autor: Pavel CechlFoto: Shutterstock , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ