Nejdřív <span>velká voda,</span> pak tuny bahna a písku

Domácí
11. 8. 2010 07:00
Voda opadla, začínají sesuvy půdy.
Voda opadla, začínají sesuvy půdy.

Tuto hospodu jen těsně minul blok pískovcové skály.Bezmoc: ještě včera měli lidé na severu Čech v kuchyních velkou vodu, dnes jim zdi domů praskají pod nánosy kamení a písku. Sesuvy půdy začaly trápit obyvatele Ústecka i Liberecka.

Stačilo se sehnout pro spadlou tužku k zemi: "Vy jste geologové? Konečně! Čekáme na vás jako na smilování," vybíhá ze dveří osmadvacetiletý Jiří a ukazuje na obrovský balvan u zdi domu. "Tenhle to byl. Spadl včera v poledne. Štěstí, že minul střechu," pobíhá kolem nás mladý správce restaurace na Klepáči.

Nevěřícně si prohlížíme blok skály, zhruba metr krát metr veliký. Zřítit se měl ze šesti metrů, rána to prý byla jako z děla. "No, asi teprve přijedou," krčí nakonec rameny mladík a míří zpět do domu. Za sebou vleče lopatu na bahno a písek.

ČTĚTE TAKÉ:  Hřensko: Ohřáli jsme si koleno a čekali, co voda udělá
                         Hřensko sčítá škody, bez pomoci státu nemá šanci

Rozhlížíme se po vesnici a počítáme domy, nad kterými se tyčí podobné pískovcové věže či pořádně promáčený svah. Takové jsou skoro všechny. A všem teď hrozí nebezpečí.

Voda opadla, začínají sesuvy půdy."To s hospodou na Klepáči byla sranda. Horší je to na druhé straně vsi," podporuje naši domněnku starosta Hřenska Josef Černý. A vede nás k místu, kde stál ještě před pár dny malebný domek se zahrádkou. Už nestojí. Půl domu zasypalo bláto, ve zdech se rýsují trhliny. "Bydleli tady dva důchodci - sedmdesát a šedesát let. Teď to vypadá, že barák půjde na demolici," popisuje starosta. Lidi prý obec nouzově ubytovala, teď nezbývá, než čekat na statika. "Mezitím to hlídají ženisti. Uvidíme, co se s tím dá dělat," pokyvuje smutně hlavou starosta.

Kolem mezitím kmitají desítky lidí: obyvatelé, hasiči, policisté i dobrovolníci. Všichni jsou šťastní, že už alespoň neprší. Půda tak může schnout a tvrdnout. 

PSALI JSME:  Silný déšť opět udeří. Povodně se mohou vrátit
                       Příčina povodní na severu? Nešťastná shoda okolností

"Naštěstí už je docela teplo, půda by se měla stabilizovat a zpevnit," doufá také mluvčí ústeckých hasičů Radek Kislinger. Dokud prý znovu nezaprší, domy by pod kamením končit neměly. "I když musím přiznat, že v Hřensku je ten problém dlouhodobý. K tomu terénu to patří. Bloky skal tu padají průběžně, ne jen kvůli povodním. Teď tomu příroda jenom nahrává," popisuje Kislinger. Při povodních podle něj nezbývá, než situaci průběžně sledovat.

Povodeň v Hřensku."My neuděláme nic. Jsme ve spojení s geologickou službou a sbíráme informace. Prozatím toho ale moc nemáme. Obce to ještě nejsou schopny pokrývat a hlásit, mají jiné starosti," doplňuje Jaroslava Janečková z krajského odboru životního prostředí. Kraj tak podle ní řeší jen sesuvy na cestách a železnicích. To ostatní přijde na řadu pak.

Přesto je už nyní jasné, že si povodně v kraji vyžádají škody nejméně za miliardu. "Jsou to daleko větší škody než v loňském roce," počítá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Kromě domů je podle ní jen na Děčínsku poškozeno na pětaosmdesát mostů a šedesát silnic. Škody utrpěly i lesy.

Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ