Jsou nejvíce vidět, přitom však nejčastěji chybí, když se rozhoduje. Nejnovější průzkum občanského sdružení KohoVolit.eu ukázal, že docházka poslanců k hlasování není přímo úměrná jejich aktivitě před televizními kamerami.
Sdružení politikům sečetlo účast při všech hlasováních, která sněmovna absolvovala za letošní rok.
ČTĚTE TAKÉ: Největší absentér v Bruselu? Matka Češková to není
Podle výsledků by byl největším absentérem lidovecký poslanec Tomáš Kvapil. Ten je však dlouhodobě těžce nemocný, a proto letos ve sněmovně vůbec nebyl.
ČTĚTE TAKÉ: Jak trestat poslance-absentéry. Vlček se rozhodl
Kdo však nemocí netrpí, a přesto hlasuje jen zřídkakdy, jsou dva nezařazení poslanci - někdejší ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý a Evžen Snítilý (dříve ČSSD). Tlustý dokonce projevil svůj názor letos jen ve 12 procentech hlasování.
Lídři a předsedové nehlasují
Kupodivu to nejsou právě jen poslanci nezařazení ve stranách a klubech, které by je mohly ukáznit, kdo rozhoduje nejméně často. Mezi těmi, které uvidíte jen málokdy hlasovat, jsou lídři stran v budoucích volbách. Například Ivan Langer, kterého budou volit příznivci ODS jako jedničku v Olomouckém kraji, nehlasoval letos ve sněmovně v 60 procentech případů.
U více než poloviny letošních hlasování nebyla ani jednička TOP 09 v Jihočeském kraji Vlasta Parkanová a lídr ČSSD ve středních Čechách hejtman David Rath. V méně než 50 procentech případů hlasovali také předsedové stran Jiří Paroubek (ČSSD) a lidovecký Cyril Svoboda.
Problémy s docházkou měl také Mirek Topolánek, který aktivně hlasoval jen v 36 procentech případů. Obecně z politických stran mají problémy s hlasováním nejčastěji zelení. Jejich čtyři poslanci mačkali letos tlačítka hlasovacích přístrojů v průměru jen z 43 procent.
Hlasovací jedničky z ODS
Naopak pochvalu nebo přezdívku hlasovací stroj by si vysloužil pardubický poslanec za ODS Jiří Čepelka, který chyběl u pouhých dvou procent letošních hlasování. Vzornější už byli jen dva politici - Ladislav Mlčák (KSČM) a Alena Páralová (dříve ODS). Mezi stranami, které vynechají jen nedůležitá hlasování, jsou na prvním místě poslanci KSČM.
Mezi senátory je nejčastěji hlasujícím novopečený politik a šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz (ODS), který chyběl u pouhých 16 hlasování. Naopak nejvíce chybí nejoblíbenější politik a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Zástupce Prahy 6 hlasoval v pouhých 20 procentech případů, kdy mohl. Následují ho exministři Daniela Filipiová (ODS) a kolega z TOP 09 Václav Jehlička.
Foto: Karel Šanda, Jan Schejbal