Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

Domácí
24. 3. 2017 17:05
Muž na rodičovské dovolené dnes již není vnímán jako něco nevšedního, v českých domácnostech však zůstávají doma s dětmi nejčastěji ženy.
Muž na rodičovské dovolené dnes již není vnímán jako něco nevšedního, v českých domácnostech však zůstávají doma s dětmi nejčastěji ženy.

Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly to tři pětiny otců a matek. Téměř pětina rodičů pak přestala rodičovský příspěvek pobírat před tím, než byly jejich dítěti dva roky. Důvodem bývá nejen návrat do práce, ale i narození dalšího potomka. Mezi příjemci rodičovského příspěvku roste podíl starších matek a otců. Vyplývá to z článku o změnách v čerpání rodičovské, který ve svém aktuálním čísle zveřejnil časopis pro výzkum populačního vývoje Demografie.

Úřady práce loni na rodičovských příspěvcích vydaly 22,63 miliardy korun, v prosinci jich vyplácely 274 800. Rodičovská činí celkem 220 tisíc korun. Měsíčně z ní nyní mohou rodiče mít nejvýš 11 500. Dávku si jinak mohou měnit podle potřeby, čerpat ji mohou až čtyři roky.

"Obliba možnosti změny rodičovského příspěvku každý rok narůstá, v roce 2015 se uskutečnilo 41 tisíc změn, přičemž řada rodičů mění výši příspěvku několikrát za celou dobu jeho čerpání," uvedla autorka analýzy Sylva Höhne, která působí ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí.

Dvě třetiny žadatelů si mohli vzít příspěvek až 11 500 korun. Nejvyšší dávku v prosinci 2015 pobíralo 11 procent žen a mužů na rodičovské. Expertka podotkla, že se částka nevalorizuje, reálně tak klesá.

Na rodičovskou chodí většinou matky, tvoří 98,2 procenta příjemců příspěvku. O potomka se pak celodenně stará asi 5100 mužů. Nejvíc jich na rodičovské bylo v roce 2008, a to 6300.

Podíl matek nad 35 let roste. Ženy mezi 35 a 39 lety tvořily zhruba čtvrtinu příjemkyň příspěvků, ženy nad 40 let pak téměř desetinu. Třicátnice představují tři pětiny těch, které příspěvek dostávaly. Polovina otců na rodičovské jsou třicátníci. Čtyřicátníci tvoří pětinu a padesátníci asi pět procent mužů, kteří celodenně pečují o potomka.

Muž na rodičovské dovolené dnes již není vnímán jako něco nevšedního, v českých domácnostech však zůstávají doma s dětmi nejčastěji ženy.Jen třetině rodičů, která ukončila rodičovskou nejpozději před druhými narozeninami svého dítěte, se podařilo 220 tisíc korun vyčerpat. Celou sumu ale vždy nevyužijí ani matky a otcové, kteří zůstávají s dětmi doma déle. Důvodem může být nástup do práce, ale i narození dalšího potomka. Za ukončením rodičovské mezi druhým a třetím rokem dítěte bývají podle článku hlavně ekonomické důvody. Lidé chtějí zlepšit finanční situaci rodiny, nebo nechtějí přijít o dobrou pracovní příležitost.

Počet i podíl dětí do čtyř let, jejichž rodiče pobírají rodičovský příspěvek, v mateřských školách přitom klesl. V roce 2001 do zařízení chodilo zhruba 6 tisíc dětí, tvořily asi 2,2 procenta školáčků. Nejvyšší počty byly v roce 2008. Školky navštěvovalo bezmála 32 tisíc dětí matek a otců na rodičovské, představovaly 8,9 procenta dětí ve školkách. V roce 2015 se podíl snížil na 0,1 procenta, celkem to bylo 302 dětí.

Nyní může dát rodič na rodičovské dítě do školky nejvýš na 46 hodin v měsíci, aby o příspěvek nepřišel. Sněmovna by v dubnu měla hlasovat o novele, která omezení docházky ruší. Návrh počítá také s vyšším příspěvkem po kratší dobu.

Ministerstvo práce připravilo koncepci rodinné politiky, kterou by měla za pár týdnů projednávat vláda. Resort v ní navrhuje zvýšení rodičovské z 220 tisíc aspoň na 250 tisíc korun. Zmiňuje také střídací bonus - tři měsíce rodičovské navíc, pokud otec na čtvrt roku vystřídá v péči o potomka matku. Příspěvky by se vyplácely z nemocenského pojištění. Obě opatření by si vyžádala miliardy korun.

Revue Demografie je jediný odborný demografický časopis v Česku. Vychází od roku 1959. Vydává ho Český statistický úřad.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Niklas Larsson, imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ