Nejvíce zákonů vetoval prezident Klaus, Pavel využil tohoto práva poprvé

Domácí
2. 9. 2024 11:46
Nejvíce zákonů vetoval prezident Klaus, Pavel využil tohoto práva poprvé
Nejvíce zákonů vetoval prezident Klaus, Pavel využil tohoto práva poprvé

Výběr informací o vetech prezidenta republiky (prezident Petr Pavel vetoval novelu zákona, podle které by soudy od ledna přestaly rozhodovat část sporů v senátech s laickými přísedícími):

- Takzvané prezidentské veto je jednou z pravomocí prezidenta republiky, které mu dává Ústava ČR. Prezident má právo vrátit přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního, a to s odůvodněním a do 15 dnů ode dne, kdy mu byl postoupen. O vráceném zákonu hlasuje Poslanecká sněmovna znovu. Pozměňovací návrhy nejsou přípustné. Pokud Sněmovna setrvá na vráceném zákonu nadpoloviční většinou všech poslanců, zákon se vyhlásí. Jinak platí, že zákon nebyl přijat.

- Prezident Petr Pavel dnes využil svého práva vrátit zákon Parlamentu poprvé za téměř rok a půl ve funkci. O prezidentském vetu se spekulovalo loni v březnu v souvislosti se změnou valorizace důchodů, Pavel nakonec řekl, že by bylo dobré, aby zákon posoudil Ústavní soud, ale veto nepoužil (letos v lednu Ústavní soud zamítl návrh skupiny poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů). Letos v červenci v rozhovoru pro ČTK Pavel připustil, že by mohl vetovat rozpočet na příští rok, pokud by v něm vláda ignorovala své stanovené priority.

- Pavlův předchůdce Miloš Zeman za deset let ve funkci (2013-2023) vetoval deset zákonů, uspěl jednou, a to hned v květnu 2013, když vetoval novelu o odpadech, která kvůli administrativnímu nedopatření v Senátem přijaté verzi obsahovala pozměňovací návrh, který ale Sněmovna neschválila. Jednou své veto Zeman přehodnotil, když koncem roku 2020 vetovat daňový balíček, který obsahoval mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Později ale řekl, že vládní daňový balíček nepodepíše, ale ani nevetuje. Kvůli chybějícímu Zemanovu podpisu existovaly pochybnosti o ústavnosti přijetí a vyhlášení zákona.

- Prezident Václav Klaus (2003-2013) vrátil poslancům 63 zákonů, ve většině případů ale Sněmovna jeho veto přehlasovala. Prezident uspěl v 11 případech (a jednou mu dal za pravdu Ústavní soud). Z toho sedmkrát poslanci o vetu vůbec nehlasovali, protože Klaus vrátil zákony krátce před koncem volebního období Sněmovny, která o zákonu už nestihla hlasovat v původním složení, a zákony tak vstoupily v platnost. Více zákonů, 32, vrátil Klaus během prvních pěti let na Hradě, do kterých spadá i na veta rekordní rok 2006, kdy poslal zpátky do Sněmovny 12 norem. Několik zákonů Klaus nevetoval, ale ani nepodepsal, takže vstoupily v platnost i bez jeho potvrzení.

- První prezident samostatné České republiky Václav Havel (1993-2003) používal své právo vrátit zákon mnohem méně. V prvních pěti letech, tedy od roku 1993 do roku 1998, vetoval devět zákonů a poslanci ho čtyřikrát přehlasovali. V druhém funkčním období Havel vrátil 16 zákonů a vždy byl přehlasován. Podstatné části tří vetovaných norem, které výrazně měnily volební systém nebo postavení České národní banky, ale v roce 2000 zrušil Ústavní soud.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , gints.ivuskans

Další čtení

ilustrační foto

POČASÍ: Víkend bude kritický. Rozkvetlé stromy projdou zkouškou mrazem

Domácí
4. 4. 2025
ilustrační foto

Muž ubodal ženu přímo na náměstí. Uhrál to na nepříčetnost způsobenou drogami

Domácí
4. 4. 2025

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ