Rozsudky Obvodního soudu pro Prahu 1 i Městského soudu v Praze, které rozhodly, že katedrála svatého Víta patří církvi, zrušil Nejvyšší soud. Případem se nyní bude opět zabývat obvodní soud. Potvrdila to mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová.
Vlastnictví katedrály podle Nejvyššího soudu přešlo nezpochybnitelně na stát nařízením o chráněné oblasti Pražského hradu a soudy nemůžou účinek takové právní normy popírat.
První rozhodnutí, že katedrála patří církvi padlo v říjnu 2005 u Obvodního soudu. Proti rozsudku se ÚZSVM odvolal k městskému soudu. Ten ale v srpnu 2006 rozhodnutí potvrdil. Soudci při rozhodování sporu dospěli k závěru, že církev nikdy vlastníkem být nepřestala a že vlastnictví žádným právním aktem z doby totality na stát nepřešlo.
Po tomto rozsudku podal ÚZSVM dovolání k Nejvyššího soudu, který podle Komoňové rozhodl 31. ledna. Dovolání ale nemělo odkladný účinek a loni v září předala Správa Pražského hradu katedrálu svatého Víta katolické církvi.
Nejvyšší soud vytkl městskému soudu, že uznal platnost vládního nařízení, jímž vláda prohlásila Pražský hrad za historickou památku náležející všemu československému lidu, zároveň ale popřel její účinky kvůli právní nejednoznačnosti. "Předmětné nemovitosti včetně chrámu sv. Víta byly uvedenou právní normou nezpochybnitelně převedeny na stát a soudy nemohou popírat faktický i právní účinek takové právní normy," uvádí se v odůvodnění Nejvyššího soudu.
ÚZSVM od počátku také argumentoval tím, že soud se neměl žalobou církve vůbec zabývat. Církev totiž na stát podala určovací, nikoli restituční žalobu. Nejvyšší soud dnes de facto této námitce vyhověl, když konstatoval, že určovací žaloba je "příliš křehkým prostředkem na ochranu takového vlastnického práva, jež bylo již před desítkami let odňato původním vlastníkům státní žalovanou mocí".
"Stát aspirující na vládu práva musí napravovat své protiústavní a protiprávní akty vlastní mocensky neblahé minulosti legislativním prostředkem procesu nápravy, a to restitucemi," uvádí se v odůvodnění.
"Zatím nemáme rozsudek a neznáme tedy zdůvodnění. Pokud bych měl reagovat principiálně, mohu pouze vyjádřit lítost," řekl ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha, odpovědný za správu majetku. Rozhodnutí Nejvyššího soudu nechtěl komentovat. "Pokud bych odhlédl od právního postupu, věcně považuji za až ostudné, že se tato věc se soudila 14 let a bude se asi soudit dalších 14 let," řekl zástupce. Správa Pražského hradu se do obdržení rozsudku k rozhodnutí soudu vyjadřovat nechce. Prezident Václav Klaus, který se vrací z návštěvy Japonska, nebyl podle slov jeho mluvčího Petra Hájka rozsudkem překvapen. Předpokládá hladké převedení katedrály zpět Správě Pražského hradu.
Ani advokát Petr Zderčík, který Svatovítskou kapitulu ve sporu se státem zastupuje, rozsudek podle informací Radiožurnálu ještě nedostal. Navíc byl rychlostí rozhodnutí velmi překvapený. "Znamenalo by to, že se jedná o přednostní vyřizování věci mimo pravidelný postup. Nad to pak, do dnešního dne jsem nebyl vyzván k tomu, abych se vyjádřil ke složení senátu a eventuálně uplatnil námitku z hlediska podjatosti," řekl ČRo.
Katedrála s pozemkem a věž u chrámu sv. Víta s pozemkem podle původního rozsudku patřila Metropolitní kapitule u svatého Víta. Část přilehlých nemovitostí Kolegiátní kapitule Všech svatých na Hradě Pražském. Kromě katedrály tak do vlastnictví církve spadala celá Vikářská ulice s kanovnickými domy až po Nové proboštství, dále Prašná věž a kaple Všech svatých.
Foto: Lucie Pařízková