Nejvyšší soud (NS) se může začít zabývat případem skupiny podnikatelů kolem Tomáše Pitra a Miroslava Provoda odsouzených za daňové delikty z roku 1994 k nepodmíněným trestům. Dovolání Pitra, který je na útěku, soud sice dostal už v červnu, ale s přezkumem čekal, až se vyřeší nesrovnalosti ohledně doručení rozsudku Provodovi. Městský soud v Praze už vady odstranil a před několika dny spis vrátil Nejvyššímu soudu.
Kromě Pitra potrestaného pětiletým vězením podali dovolání i Provod, který je již ve výkonu trestu, Milan Jungr a Vratislav Romanovský. Soud bude řešit všechna podání v jednom spojeném řízení. Pitr argumentuje hlavně tvrzením, že právní kvalifikace rozsudků není správně odůvodněna, řekl nedávno jeho advokát Jiří Teryngel.
Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a škoda státu prý dosáhla 51 milionů korun. Pitr se podle státní zástupkyně podílel na třech skutcích a údajně způsobil škodu téměř 23,5 milionu korun.
Podle advokáta ale jednání skupiny nelze právně kvalifikovat, jak to učinily soudy. "Šlo tehdy o daň z přidané hodnoty, která se do trestního zákona dostala až v roce 1998," uvedl Teryngel. Mužům by prý soudy musely prokázat podvodný úmysl, což se podle právníka nepodařilo.
Pitr sice převzal soudní výzvu, aby se dostavil do vězení k nástupu trestu, ale zároveň požádal o odklad ze zdravotních důvodů. Poté zmizel, policie po něm pátrá již několik měsíců. Je patrně za hranicemi. Podle spekulací tisku by se mohl skrývat v Jihoafrické republice.
Podnikatel je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi.
Foto: ČTK