Podnikatel a miliardář Tomáš Malina, jemuž prezident Václav Klaus udělil prozatímní odklad nástupu výkonu trestu, uspěl u Nejvyššího soudu. Vyhověl jeho dovolání a zrušil pravomocný rozsudek, jímž byl podnikatel odsouzen za zpronevěru desítek milionů korun k pěti letům vězení. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl dobře informovaný zdroj.
"Nejvyšší soud vyhověl našemu dovolání a rozsudek zrušil," konstatoval Malinův obhájce Daniel Tetzeli. "S tímto výsledkem jsme velice spokojeni. Myslím, že i u obecných soudů dopadneme dobře a klient bude obžaloby zproštěn," míní advokát.
Právník prozatím neví, jak Nejvyšší soud svůj verdikt odůvodnil ani který ze soudů - zda pražský městský, či vrchní odvolací - se bude kauzou znovu zabývat. "Rozhodnutí ještě nemáme. Předpokládám, že je obdržíme zhruba do měsíce," poznamenal. V dovolání argumentovali zejména tím, že Tomáš Malina nespáchal trestný čin, nýbrž šlo o "čistě obchodní případ".
V Malinově případu šlo o nákup pohonných hmot za víc než 100 milionů korun od skupiny Unipetrol, s níž dlouhodobě spolupracoval. "Pan Malina, respektive jeho společnost Bencalor, jejímž jediným vlastníkem byl, byla vždy zákazníkem s kreditem. I v případě transakcí z listopadu a prosince 2005, za něž je klient stíhán, měl Unipetrol v zástavě hodnotné nemovitosti. Jejich odhadní cena byla asi 120 milionů korun," vysvětlil advokát. "Unipetrol je prodal levněji a na pana Malinu podal trestní oznámení," dodal Daniel Tetzeli.
Podnikatel byl obviněn v létě 2009. V polovině loňského roku mu Městský soud v Praze vyměřil šestiletý trest za podvod a stanovil náhradu škody ve výši 85 milionů korun. Vrchní soud v Praze v prosinci 2011 verdikt změnil. Jeho trestnou činnost překvalifikoval na zpronevěru a podnikatele odsoudil k pěti letům pobytu za mřížemi s náhradou škody ve výši 75 milionů korun. Reagoval tak na skutečnost, že Malina začal splácet způsobenou škodu. "Už i ze změn kvalifikace je patrný nejednotný pohled orgánů činných v trestním řízení na jednání mého klienta," upozornil advokát.
Intenzivní léčba
Prezident republiky Václav Klaus Malinovi odložil nástup výkonu trestu ze zdravotních důvodů. "Klient se intenzivně léčí," uvedl Daniel Tetzeli, po němž Tomáš Malina on-line deníku TÝDEN.CZ vzkázal, že nadále nehodlá konkretizovat své zdravotní problémy. O odkladu Malinova nástupu do vězení rozhodl i Nejvyšší soud, a to v srpnu, tedy několik měsíců po Klausovi.
Prezidentským pardonem se na základě hned dvou anonymních udání zabývá protikorupční policie, která prověřuje okolnosti uděleného odkladu. Jak upřesnila šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Šárka Pokorná, jejíž podřízení případ dozorují, zkoumá se, zda nebyly spáchány trestné činy přijetí úplatku a podplacení. K výslechu byli předvolání lékaři, kteří se podepsali pod posudek, jenž vedl k prozatímnímu prezidentskému pardonu. K podání vysvětlení byl pozván i Malina.
Pochybnosti o závažnosti Malinových neduhů do případu vnesla i vězeňská služba, jejíž lékaři se pro Městský soud v Praze vyjádřili v tom smyslu, že nemoc, kterou podnikatel trpí, jsou schopni léčit.
Podle slov obhájce Daniela Tetzeliho se neudál žádný výrazný posun v rozhodování o jejich žádosti o udělení milosti. On-line deníku TÝDEN.CZ to nedávno potvrdil i Klausův tiskový mluvčí Radim Ochvat. "Žádné nové zprávy z Hradu nemáme. My jim průběžně posíláme nová lékařská vyjádření, stejně jako jsme jim odeslali srpnové rozhodnutí Nejvyššího soudu o odkladu nástupu výkonu trestu," sdělil právník.