Nejvyšší správní soud vedou bývalí komunisti

Domácí
10. 12. 2010 13:44
Ústavní soudci Jan Musil (vpravo; z KSČ za normalizace odešel) a Stanislav Balík (v KSČ nebyl).
Ústavní soudci Jan Musil (vpravo; z KSČ za normalizace odešel) a Stanislav Balík (v KSČ nebyl).

Po Ústavním soudu se pomalu přidávají další instituce české justice a informují veřejnost o tom, kdo z jejich soudců byl před listopadem v KSČ. Na dotazy on-line deníku TÝDEN.CZ už zareagoval i Nejvyšší správní soud (NSS).

"Mezi třiceti současnými soudci Nejvyššího správního soudu je sedm bývalých členů KSČ, tři kandidáti téže strany a tři soudci byli členy jiné strany," sdělil šéf  NSS Josef Baxa.

On sám patří mezi tzv. kandidáty - znamená to, že zažádal o vstup do strany, ale nestihl být přijat, protože žádost podal v roce 1988. To místopředseda NSS Michal Mazanec rudou knížku v letech 1984 až 1989 vlastnil. Další bývalí komunisté? Miluše Došková, Jaroslav Hubáček, Dagmar Nygrínová, Petr Průcha, Ludmila Valentová a Marie Žišková. Radovan Havelec byl jediným z celého NSS, který jakékoli údaje o své politické minulosti odmítl uvést.

O tom, že veřejnost má právo vědět, zda si nynější soudci zadali s předlistopadovým totalitním režimem, rozhodl před dvěma týdny Ústavní soud (ÚS). Ten poté rovněž zareagoval na dotaz TÝDNE a sdělil, že čtyři z jeho patnácti členů v KSČ byli. V 60. letech tam krátce pobyli soudci Jan Musil a František Duchoň, za normalizace pak ze strany zmizeli. Rovněž nynější předseda ÚS Pavel Rychetský byl v druhé polovině 60. let majitelem rudé knížky, za normalizace pak "přešel" na druhou stranu barikády a stal se disidentem a zakládajícím chartistou.

Z ústavních soudců pobyl v KSČ ještě nynější místopředseda instituce Pavel Holländer, který ale svou kariéru člena strany ukončil až po listopadu 1989.

K rozhodnutí ÚS se nyní musí česká justice postavit. Že se jí moc nechce, o tom svědčí průzkum, který spustil na začátku listopadu časopis TÝDEN. Dotaz poslal na všech sto soudních institucí od okresních přes krajské, vrchní až po nejvyšší a ústavní soud.

  • Čtěte v časopisu Týden.Kolik soudů bylo ochotno na dotaz po komunistické minulosti svých soudců odpovědět?
  • Jaké výmluvy vedení soudů v českých zákonech a judikátech našlo, aby se odpovědi mohlo vyhnout?
  • Kdo je autorem výroku "každý máme nějakou minulost, někdo více a někdo méně lichotivou a musíme se s tím umět vyrovnat"?
  • Jaké právní problémy se pojí s rozhodnutím Ústavního soudu, že veřejnost má právo na informace o komunistické minulosti soudců? Je vůbec verdikt vymahatelný?

Odpovědi  na tyto otázky čtěte v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí 13. prosince.

Další čtení

ilustrační foto

Tři miliony Čechů nechtějí jít k volbám. Jsou to ti nevzdělaní a chudší, ukazuje průzkum

Domácí
5. 5. 2025
ilustrační foto

Hezké gesto. Na pomoc za ubodané prodavačky dali lidé skoro tři miliony

Domácí
5. 5. 2025
ilustrační foto

Co se to děje na Ukrajině? Vojáci znovu dobývají ruskou Kurskou oblast

Domácí
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ