Několik desítek lidí demonstrovalo proti komunistům v koalici

Domácí
16. 11. 2012 19:28
Protestní akce nazvaná "Happening u příležitosti obnovení vlády rudých bratrů na divém severu".
Protestní akce nazvaná "Happening u příležitosti obnovení vlády rudých bratrů na divém severu".

Několik desítek lidí demonstrovalo v pátek odpoledne v Ústí nad Labem proti nové krajské koalici KSČM a ČSSD. Akci organizovali lidé, kteří se tam jako studenti zapojili do událostí z podzimu 1989. Způsob nástupu KSČM označili za "svým způsobem slizký" - podle nich vrací k moci ty, kteří mohou za nedobrý stav České republiky a v roce 1989 museli odejít. Mimo jiné se obávají i vlivu komunistů na školství. Policie odhadla počet účastníků na 30, organizátoři a někteří novináři napočítali přibližně 100 lidí.

Happening pod budovou krajského úřadu pojali lidé na první pohled jako recesi - připravili si asi desítku transparentů, za nimi se objevilo i několik dětí v pionýrském kroji. A z reproduktorů se pouštěla jak dobová hudba, tak i stylizované rozhlasové zprávy, které ukazovaly, jak by se asi o páteční akci referovalo, kdyby KSČ v roce 1989 zůstala u moci. K lidem mezi tím řečnila i maska někdejšího prezidenta Gustáva Husáka, kterou měl na sobě nově zvolený zastupitel Jiří Řehák (nez., za PRO! kraj).

"Je to dost zlé, co se tu po volbách stalo. U moci se spojí v podstatě všichni, kteří mají zodpovědnost za desítky let špatného vývoje v téhle zemi i kraji," řekl po skončení demonstrace Řehák. Krom samotných komunistů mu vadí i jejich koaliční partner ČSSD a údajné zapojení k moci ODS.

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk, který se také účastnil událostí z roku 1989, označil způsob nástupu KSČM za "svým způsobem slizký". Vadí mu mimo jiné i osoba budoucího hejtmana Oldřicha Bubeníčka, který podle něj působil před rokem 1989 jako ideologický pracovník OV KSČ. Vadí mu i možný dopad na školství v kraji. "Dovedu si z patnáctileté novinářské zkušenosti představit, že kdyby ve školách chtěl přednášet Člověk v tísni, tak bude ředitelům naznačeno, že o těchto tématech se mluvit nemá," prohlásil Honzejk.

Názory na počet lidí se různí. "Policejní hlídka odhadla jejich počet na 30. Je samozřejmě možné, že se to mohlo v čase dál vyvíjet," řekla policejní mluvčí Šárka Poláčková. Organizátoři s tím nesouhlasí. "To je podle mě naprosto nesmyslné číslo. Počet lidí jsme přesně počítali shora od krajského úřadu a vyšlo nám něco málo přes 100. I kdyby se odečetli organizátoři a novináři, tak pod 80 to nebude," řekl Řehák. S jeho názorem se později ztotožnila i většina přítomných novinářů.

Organizátoři tvrdí, že jejich akce neměla politický charakter. Původně chtěli poukázat i na dějinný paradox nástupu KSČM do čela kraje - budova krajského úřadu byla v polovině 80. let minulého století postavena pro krajský výbor KSČ a dodnes je na jejím průčelí obří plastika srpu a kladiva, byť zakrytá plachtou a nyní i reklamou. Snaha o dočasné odkrytí plastiky nebyla úspěšná. Podle organizátorů i proto, že plochu má v pronájmu firma spjatá s vedením kraje.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ