Několik desítek lidí demonstrovalo proti komunistům v koalici

Domácí
16. 11. 2012 19:28
Protestní akce nazvaná "Happening u příležitosti obnovení vlády rudých bratrů na divém severu".
Protestní akce nazvaná "Happening u příležitosti obnovení vlády rudých bratrů na divém severu".

Několik desítek lidí demonstrovalo v pátek odpoledne v Ústí nad Labem proti nové krajské koalici KSČM a ČSSD. Akci organizovali lidé, kteří se tam jako studenti zapojili do událostí z podzimu 1989. Způsob nástupu KSČM označili za "svým způsobem slizký" - podle nich vrací k moci ty, kteří mohou za nedobrý stav České republiky a v roce 1989 museli odejít. Mimo jiné se obávají i vlivu komunistů na školství. Policie odhadla počet účastníků na 30, organizátoři a někteří novináři napočítali přibližně 100 lidí.

Happening pod budovou krajského úřadu pojali lidé na první pohled jako recesi - připravili si asi desítku transparentů, za nimi se objevilo i několik dětí v pionýrském kroji. A z reproduktorů se pouštěla jak dobová hudba, tak i stylizované rozhlasové zprávy, které ukazovaly, jak by se asi o páteční akci referovalo, kdyby KSČ v roce 1989 zůstala u moci. K lidem mezi tím řečnila i maska někdejšího prezidenta Gustáva Husáka, kterou měl na sobě nově zvolený zastupitel Jiří Řehák (nez., za PRO! kraj).

"Je to dost zlé, co se tu po volbách stalo. U moci se spojí v podstatě všichni, kteří mají zodpovědnost za desítky let špatného vývoje v téhle zemi i kraji," řekl po skončení demonstrace Řehák. Krom samotných komunistů mu vadí i jejich koaliční partner ČSSD a údajné zapojení k moci ODS.

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk, který se také účastnil událostí z roku 1989, označil způsob nástupu KSČM za "svým způsobem slizký". Vadí mu mimo jiné i osoba budoucího hejtmana Oldřicha Bubeníčka, který podle něj působil před rokem 1989 jako ideologický pracovník OV KSČ. Vadí mu i možný dopad na školství v kraji. "Dovedu si z patnáctileté novinářské zkušenosti představit, že kdyby ve školách chtěl přednášet Člověk v tísni, tak bude ředitelům naznačeno, že o těchto tématech se mluvit nemá," prohlásil Honzejk.

Názory na počet lidí se různí. "Policejní hlídka odhadla jejich počet na 30. Je samozřejmě možné, že se to mohlo v čase dál vyvíjet," řekla policejní mluvčí Šárka Poláčková. Organizátoři s tím nesouhlasí. "To je podle mě naprosto nesmyslné číslo. Počet lidí jsme přesně počítali shora od krajského úřadu a vyšlo nám něco málo přes 100. I kdyby se odečetli organizátoři a novináři, tak pod 80 to nebude," řekl Řehák. S jeho názorem se později ztotožnila i většina přítomných novinářů.

Organizátoři tvrdí, že jejich akce neměla politický charakter. Původně chtěli poukázat i na dějinný paradox nástupu KSČM do čela kraje - budova krajského úřadu byla v polovině 80. let minulého století postavena pro krajský výbor KSČ a dodnes je na jejím průčelí obří plastika srpu a kladiva, byť zakrytá plachtou a nyní i reklamou. Snaha o dočasné odkrytí plastiky nebyla úspěšná. Podle organizátorů i proto, že plochu má v pronájmu firma spjatá s vedením kraje.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ