Některým pražským nemocnicím chybí dostatek dárců krve

Domácí
5. 8. 2020 16:16
Dárce krve při darování.
Dárce krve při darování.

Některým pražským nemocnicím chybí akutně dárci krve, nejvíc skupina A a nula. Ve fakultní nemocnici v Motole, která nemá vlastní odběrové místo, ale získává krev z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV), jsou zásoby nejnižší za posledních několik let. Uvedla to na twitteru. O potřebě krve od dobrovolných dárců informovaly i další pražské nemocnice. V Česku pravidelně daruje krev asi 230 000 lidí, podle odborníků je jich potřeba víc. Optimálně asi o 150 000.

"V letním období se vždy potýkáme s výrazně menšími zásobami krve, než je tomu ve zbylé části roku. Bývá to především kvůli tomu, že mnoho lidí cestuje o prázdninách do zahraničí a nesplňují pak nutné podmínky pro bezpečný odběr. Letos ale velká část z nich tráví dovolenou v ČR, a může tedy potřebným kritériím vyhovět," uvedla FN Motol na facebooku.

VFN informovala, že potřebuje zejména dárce skupiny A a nula, méně časté Rh negativní i pozitivní, kterých zhruba 85 procent. Ústav hematologie a krevní transfuze podle barometru uvedeného na webu k požadovaným krevním skupinám přidává i B s Rh negativním. Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) poptává všechny kromě skupiny AB.

Covid-19 se krví nepřenáší

Krev dárců se na virus přenášející covid-19 netestuje. Podle webu Thomayerovy nemocnice v Krči se infekce krví nepřenáší. "Infikovaný dárce by ale mohl nakazit ostatní dárce nebo personál, proto je odpovědný přístup dárců velmi důležitý," uvedla nemocnice.

Lidé s příznaky, které mohou naznačovat nákazu koronavirem, by podle nemocnic proto neměli chodit krev darovat. U vstupu většina měří dárcům teplotu, dalšími příznaky jsou dušnost, suchý kašel, únava, bolest v krku nebo svalů, závratě, zimnice, zvracení, průjem nebo náhlá ztráta čichu a chuti. Lékaři ale připomínají, že darovat krev není možné s příznaky žádné nemoci. Dárce se musí cítit zdráv.

Podmínky pro dárcovství

Darovat krev podle ÚVN nelze čtyři týdny po návratu ze zahraničí a stejnou dobu po kontaktu s nakaženým s covidem-19. Na čtrnáct dní jsou z darování vyloučeny osoby, které byly v kontaktu s někým s nařízenou karanténou.

ÚHKT přijímá od července ihned po návratu ze zahraničí dárce, kteří byli v zemích s nízkým rizikem podle seznamu ministerstva zahraničních věcí. U ostatních zemí je třeba počkat z darováním krve 28 dní po návratu. Kromě zemí s vyšším výskytem covidu-19 není možné darovat ihned také po návratu se zemí, kde se šíří západonilská horečka.

Spotřeba transfuzních přípravků vyráběných z krve dárců v posledních měsících významně poklesla. Nemocnice omezily plánované operace, takže problémem nebyl ani nižší počet dárců. Někteří lidé se totiž v době epidemie báli chodit do nemocnice, obavy z nákazy ale podle lékařů nebyly na místě.

Už před prvním nakaženým v ČR transfuzní stanice odmítaly dárce, kteří se v poslední době vrátili z Itálie nebo Číny. Návštěva exotické země, kde se vyskytují i jiné infekční nemoci, znamená odložení darování i běžně, ze zemí s malárií až o půl roku.

Dárce krve má ze zákona nárok v den odběru na volno z práce a za každý odběr si mohou o 3000 korun snížit základ daně. Za jejich bezplatnou pomoc jim přispívají i všechny zdravotní pojišťovny.

Autor: ČTK Foto: , depositphoto/kasto

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ