Nekupujte psy na benzince!

Domácí
29. 4. 2016 18:50
Štěňata (ilustrační foto).
Štěňata (ilustrační foto).

Zakázat množírny psů a vysvětlit lidem, že laciné štěně prodané na ulici je podpora týrání zvířat, jsou cíle Občanského sdružení na ochranu opuštěných zvířat. Ve spolupráci se sítí obchodů s chovatelskými potřebami rozjede sbírku, která má pomoci zvířatům a varovat lidi před nezodpovědnými chovateli.

Množírny psů jsou strašák ochránců zvířat i chovatelů. Proč? Představte si, co prožívá malé štěně: špinavé klece, málo potravy, která je laciná a nekvalitní, odloučení štěněte od matky, kdy ještě saje mléko, nulový dohled veterináře, tma, výkaly, žádný prostor na hry a běhání. Fabrika na výrobu psů, která nebere ohled na potřeby zvířete a jediným cílem je vydělat rychle peníze.

Množírna psů.Protože více štěňat rovná se více peněz, rodí feny doslova jako na běžícím páse. Pokud už nemohou, čeká je smrt a nastoupí mladší fena, kterou čeká stejný osud.

Genetika, hygiena, léky, očkování... to jsou neznámé pojmy. Jenže štěně z takové fabriky stojí podstatně méně, než zvíře od poctivého chovatele, který respektuje potřeby zvířat a stará se o jejich zdraví. A lidi na cenu slyší nejen v případě laciného salámu, ale i psa. Klidně na inzerát koupí levné štěně, jenže záhy zjistí, že není odčervené, očkované a ke všemu bude nejspíš nemocné. Násobek ušetřených peněz stojí veterinář, pokud má pejsek štěstí, že přežije.

To není lhostejné sdružení na ochranu opuštěných zvířat, které proti množírnám a nepoctivým chovatelům bojuje už několik let. Nyní získalo nového partnera, síť obchodů Pet Center, ve všech pobočkách v celé republice začne od 30. června sbírka a její výnos půjde na péči o zachráněné psy a kampaň proti množírnám, aby se veřejnost dozvěděla, jak správně vybírat štěně. "Vzhledem k tomu, že mají 140 prodejen a na každé chtějí spustit osvětu skýtá hodně velkou naději pro možnost otevření očí případným zákazníkům množitelů a překupníků," říká Václava Brabcová se sdružení na ochranu opuštěných zvířat.

Pet Center.Bohužel stát chov psů nezajímá. "Jsme ostuda Evropy, z našich množíren se vyvážejí štěňata do okolních zemí," tvrdí Brabcová. Ministerstvo zemědělství, veterinární správu ani jiné úřady to nezajímá, protože zákon nezná pojem množírna.

"Jedním z cílů je, aby se stanovily podmínky pro chov psů. Aby se nemohlo stát, že nový majitel koupí neodčervené a neočkované štěně, které může být nemocné. Mnohdy se ani nedá zpočátku poznat, co z malého předčasně odstaveného štěňátka vůbec vyroste, protože slibům "taky chovatelů" se věřit nedá," rozčiluje se. Správný chovatel se mimo jiné podle ní pozná podle toho, že zájemci o psa umožní navštívit chov, ukáže mu, kde štěňata vyrůstají a jejich matku. "Když někdo předává psa někde na benzince nebo mezi dveřmi, je to podezřelé a takového psa nekupujte," doporučuje Simona Smith, která o problematice množíren napsala knihu.

Problematikou množíren se zabývá europoslanec Jiří Pospíšil. "Boj proti množírnám vyžaduje lepší podporu v zákoně, současná zákonná úprava totiž pojem množírny nezná. Proto úřady postupují při řešení nejednotně. Zároveň by mohlo pomoct zavedení povinné registrace psů a koček. Následně by bylo dobré propojit registry na celoevropské úrovni, protože problém s množírnami netíží pouze Českou republiku," uvádí Pospíšil.

Autor: David JarešFoto: ČTK , Manchul Kim, Facebook

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ