Počet nelegálně pobývajících cizinců v České republice loni mírně vzrostl. Policie odhalila 4135 ilegálních cizinců, v roce 2012 to bylo o zhruba 550 méně. Nejvíce v Česku pobývají neoprávněně Ukrajinci, Rusové a Vietnamci. Novinářům to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer.
Odhaleno bylo zhruba 900 neoprávněně pobývajících Ukrajinců, přes 500 Rusů a přes 300 Vietnamců. Dále to byli občané Libye, Kuvajtu, Slovenska nebo Saúdské Arábie. Podle Majera byl problém zejména v tom, že cizinci zůstali na území Česka i poté, co jim vypršela platnost víza. Povolený pobyt má na českém území celkem zhruba 440 tisíc cizinců.
Policisté loni také zaznamenali trend, že se cizinci přijeli léčit do tuzemských lázní a pak v zemi zůstali. "Problém byl také se studenty ze Saúdské Arábie, kteří získávali živnostenské oprávnění a místo studia podnikali," podotkl Majer.
Pro Afričany je Česko tranzit
Počet cizinců, kteří byli na území ČR odhaleni při kontrolách na ubytovnách a podobně, vzrostl o 498 na 3974. Počet nelegálních překročení schengenské hranice na tuzemských mezinárodních letištích se meziročně zvýšil o 60 na 179. Podle Majera byli na letištích odhaleni zejména Rusové, Albánci a Ukrajinci. Na pěti českých mezinárodních letištích policisté zkontrolovali asi 12 milionů lidí.
Česko je podle policistů cílovou zemí zejména pro cizince z východních evropských států. Pro imigranty z afrických zemí jako Kuvajt nebo Libye je ČR hlavně tranzitní zemí, přes kterou putují do dalších států. Často jsou migrující cizinci zachyceni v mezinárodních vlacích z Vídně nebo Budapešti.
Tuto trasu podle policistů loni využívali například Čečenci, Syřané a Pákistánci, kteří směřovali do Německa nebo Skandinávie. "Novým trendem byla zvýšená činnost ruských státních příslušníků, především čečenské národnosti, kteří se přes Bělorusko dostávali na hranice s Polskem. Tam žádali o poskytnutí mezinárodní ochrany a následně se za pomoci převaděčů snažili dostat do cílových zemí," uvedl vedoucí oddělení analýzy rizik cizinecké policie Vladimír Takáč.
Falešné doklady či sňatky
Nové nelegální převádění je podle policistů organizováno z Bulharska, Rumunska nebo Maďarska. Další způsoby, jak cizinci v ČR nelegálně pobývali, byly fiktivní sňatky, zneužití institutu určování otcovství nebo pozvání do země.
Za loňský rok policisté odhalili 706 zfalšovaných, padělaných nebo pozměněných dokladů, což bylo o 40 méně než předloni. Nejčastěji byly padělány dokumenty států Evropské unie. Na prvním místě se objevily občanské průkazy, na druhém místě byly cestovní pasy.