Sociálně slabým se může usnadnit cesta k levnějšímu bydlení. Pokud totiž splní podmínky, které stanoví ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), mohli by si v budoucnu požádat o sociální byt. To znamená, že by nemuseli platit vysoké tržní nájmy.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž připravilo definici osob v takzvané bytové nouzi. Ta stanoví, kdo bude mít nárok na byty určené pro sociálně slabé. "Návrh bude projednán na poradě vedení tento týden," konstatovala Táňa Kozelková z tiskového odboru ministerstva. Mezi podmínkami, které si ministerstvo stanoví, jsou například nízký příjem, ale i spolupráce s úřadem práce.
Podrobnosti ministerstvo odmítlo uvést s tím, že napřed musí jeho vedení návrh odsouhlasit. Podle analýzy MPSV k sociálnímu bydlení, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, se má zaměřit zejména na skupiny, které si nedokáží zajistit bydlení na volném trhu s byty, a to zejména s ohledem na nízké příjmy a kvůli dalšímu zdravotnímu nebo sociálnímu handicapu. "V praxi jde nejčastěji o rodiny s malými dětmi, důchodce a lidi se zdravotním postižením. Specifickou skupinu tvoří rodiny s dětmi, u nichž z důvodu bytové nouze hrozí odebrání dítěte z rodiny a jeho umístění do náhradní péče," konstatuje se v analýze.
Kdo je člověk v bytové nouzi?
Situaci by měl napravit nový zákon o sociálním bydlení, který připraví Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Pro jeho vypracování však potřebuje právě definici lidí v bytové nouzi. "Máme na něm zájem, ale potřebujeme vědět, kterých lidí se bude týkat," řekl Marek Ženkl z tiskového odboru MMR. Na základě toho bude podle něj potom jasno, jak má sociální bydlení vypadat a jaká forma podpory se pro sociálně slabé v této oblasti poskytne. Tedy zda se bude jednat o výstavbu nových bytů či o peníze.
Definice lidí v bytové nouzi se ovšem může využít i jinde než ve zmíněném zákoně. "Potřebujeme určit tu cílovou skupinu, která by potenciálně mohla mít možnost krátkodobého podporovaného bydlení," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. "Pak je možné na to navázat například dávkami podpory v bydlení," míní.
Sociálně slabé rodiny mohou dostat finanční pomoc spojenou s ubytováním již nyní, a to v příspěvku na bydlení a v doplatku na bydlení. V této oblasti však dojde kvůli úspoře ve státním rozpočtu ke škrtům. Podle plánu MPSV by od příštího roku tyto dávky měl nahradit nový příspěvek na náklady. De facto se doplatek zruší a podmínky pro udělení nynějšího příspěvku se zpřísní. Na podporu, kterou dostává asi 177,5 tisíce osob, by podle podkladů ministerstva mohlo nově dosáhnout jen 65 až 75 tisíc lidí.