Němcová: V Itálii poslanci za zameškaný den tratí 206 eur

Domácí
6. 5. 2011 06:45
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Poloprázdné sněmovní lavice znovu vyvolaly debatu o pokutách pro nepřítomné ministry a poslance. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová je však rozdávat nechce. Spoléhá na zodpovědnost zákonodárců. "Bude-li však dosavadní praxe pokračovat, tlak na pokuty zesílí," varuje.

Opozice si stěžuje, že se ministři málo účastní sněmovních interpelací. Všimla jste si toho také a co na to říkáte?
Pokud má ministr ke své absenci skutečně důvod a řádně se omluví, respektuji to. Ale je žádoucí, aby nejenom ministři, ale také poslanci interpelace brali vážně a účastnili se jich.

Budete to nějak řešit?
Ministři nejsou moji podřízení. Je to podobné  jako s omluvami jednotlivých poslanců, které řeší rámcově jednací řád sněmovny. Předložila jsem členům organizačního výboru návrh usnesení, které si klade za cíl  sjednotit a upřesnit formu podávání omluv a vyjmenovává základní náležitosti, které by řádná omluva měla obsahovat. Tento návrh organizační výbor schválil.

Komunisti kvůli nízké účasti ministrů na interpelacích dokonce chystají novelu, podle které by měli ministři za neúčast na interpelacích přijít o 10 procent platu. Co o návrhu soudíte?
Pokud by měly být zavedeny pokuty pro ministry, z nichž je většina zároveň poslanci, musely by platit i pro všechny ostatní poslance.

Jednání Poslanecké sněmovny.Neuvažujete tedy v této souvislosti i o oživení debaty o pokutách pro často chybějící poslance?
Byla bych ráda, kdyby pokuty nebyly třeba. Kdyby si poslanci vážili své pozice a zejména mysleli na důvěru, kterou od občanů získali. Bude-li však dosavadní praxe pokračovat, tlak na pokuty zesílí.

Máte přehled, jak to chodí v zahraničí?
Jsou parlamenty, kde skutečně k finančním postihům přistupují. Například v Litvě existuje Komise pro etiku a procedury, která rozhoduje, zda důvody nepřítomnosti poslance jsou důležité a přijatelné. Poslanci, který se bez řádného důvodu neúčastnil více než poloviny schůzí komory, kde bylo naplánováno hlasování, se sníží výše měsíčního platu o jednu třetinu. V polském Sejmu hrozí poslanci  za nepřítomnost snížení platu a funkčního příjmu o 1/3 za jeden den neomluvené absence na schůzi komory. V Itálii za každý den nepřítomnosti na plenárním zasedání je příjem poslance snížen o zhruba 206 eur. Zde je ale zajímavé, že ti poslanci, kteří jsou nepřítomni z důvodu výkonu funkce člena vlády, jsou považováni za přítomné.

Na druhé straně ale třeba britská Sněmovna reprezentantů účast na jednání Sněmovny vůbec neeviduje. Eviduje se pouze průběh hlasování. Komora účast svých členů na jednání nijak nevynucuje a zajištění jejich účasti je tak věcí spíše stranickou. Stejně je tomu i v Irsku, kde evidují pouze listiny o provedeném hlasování.

V Česku ale evidentně nejsou poslanci natolik disciplinovaní. Zasedíte se tedy o to, aby to u nás fungovalo třeba jako v polském Sejmu?
Jak jsem už řekla, mně osobně je bližší zodpovědný přístup jednotlivých poslanců než pokuty.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ