Německá vláda utratí v přepočtu 335 milionů korun za koupi domu, v němž žil v americkém exilu slavný spisovatel Thomas Mann. Ten byl přitom při svém pobytu v USA většinu času československým občanem.
Německo chce koupí Mannovy vily v Los Angeles zabránit tomu, aby byl dům zbourán. Vila má totiž soukromého majitele, který se jí dlouhodobě snažil prodat za zhruba 15 milionů dolarů. Vzhledem ke stáří nemovitosti se však spekulovalo o tom, že kupec by vilu na lukrativním pozemku zřejmě zlikvidoval a postavil zcela nový dům. Nakonec ale majitel kývl na nabídku německé vlády, která mu nabídla za nemovitost přes 13 milionů dolarů. Historická hodnota vily tak zůstane zachována. Německá vláda plánuje, že by dům po nákladné rekonstrukci mohl sloužit jako kulturní centrum.
Držitel Nobelovy ceny Thomas Mann má přitom hodně společného z Československem. Jako odpůrce nacismu ho nacisté před válkou v nepřítomnosti zbavili občanství a spisovatel se i s rodinou uchýlil v roce 1930 do švýcarského exilu. Tehdy mu nabídlo azyl Československo. Aby ale mohli manželé Mannovi dostat československé občanství, museli nejprve získat domovské právo v některé z místních obcí. A to se skutečně stalo.
Mann nejprve požádal o domovské právo Liberec, který žádost odmítl. V roce 1936 však se stejnou žádostí uspěl díky iniciativě jeho obdivovatele Rudolfa Fleischmanna v Proseči u Skutče. Mann se svou ženou a dětmi se tak stal občanem Proseče a tím pádem získal i československé občanství. S československým pasem v roce 1938 emigroval do USA, kde žil jako občan Československé republiky až do roku 1944. V té době mu občanství udělili Spojené státy.
Thomas Mann přitom domovské právo v Proseči osobně převzal. A to 12. ledna 1937 za velké účasti mnoha obyvatel městečka i Mannových obdivovatelů z celé republiky. Mann při návštěvě předal Proseči dar ve výši 2000 korun. O rok později odjel s rodinou do USA, kde ve své kalifornské vile žil až do roku 1952. V roce 1955 se vrátil do Evropy, konkrétně do Švýcarska, kde v roce 1955 zemřel. K nejznámějším románům Thomase Manna, jehož odkazem se díky městečku Proseč mohou chlubit i Češi, patří Buddenbrookovi (1901), Kouzelný vrch (1924) či Doktor Faustus (1947). Nobelu cenu získal Thomas Mann v roce 1929.