Zástupci Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) přiznávají, že nevědí, jak vybírat plánované nemocniční poplatky od pacientů-neplatičů. Navržený zákon to totiž zvlášť neupravuje. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ale tvrdí, že to je správně a že je na nemocnicích, jak situaci vyřeší. Zdá se, že mnohé z nich peníze vymáhat prostě nebudou.
"Moc vás prosím o podporu, vstřícnost k reformním návrhům, protože nás čekají kroky, které budou zásadnější, a my potřebujeme klid, abychom je dotáhli do konce," vyzval zástupce nemocnic ministr Julínek. Mezi kroky, pro které shání podporu, patří i šedesátikorunový poplatek za den pobytu v nemocnici a poplatky za návštěvu lékaře, položku na receptu nebo návštěvu pohotovosti.
Zástupce AČMN Stanislav Fiala varoval před tím, že výběr poplatků za pobyt v nemocnici může být pro lůžková zařízení ztrátový: „Pojišťovny nám sníží úhrady i o částku, kterou od pacientů na poplatcích nevybereme,“ upozorňoval. Zdůraznil i to, že na vymáhání poplatků občanskoprávní cestou by nemocnice musely dát ve většině případů víc, než kolik by vybraly.
I přesto členové AČMN s plánovanými poplatky souhlasí. "Nejde o ty peníze, které vybereme, ale o princip," vysvětluje předseda asociace Eduard Sohlich, podle něhož by nicméně měly být stanoveny nějaké sankce za neplacení poplatků. "Dlužné peníze nejspíš vymáhat nebudeme," připouští neefektivnost stávajícího řešení.
To, že zákon nestanoví zvláštní pravidla pro vymáhání poplatků, by podle Julínka měly nemocnice vítat. "Podobné předpisy končí fiaskem, protože se vždycky najde nějaká obezlička, která jejich realizaci zkomplikuje," řekl a dodal, že konkrétní pravidla si mohou nemocnice dohodnout se zdravotními pojišťovnami. "Je třeba si uvědomit, že vymahatelnost u těchto poplatků je vysoká. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že lidé nechodí k lékaři zbytečně, pokud za to mají platit," upozornil.
Nemocnice zatím žádné konkrétní reakce na vládní návrhy nechystají, protože při schvalování v parlamentu mohou být ještě výrazně změněny. "Parlament by neměl projednávání oddalovat, protože ve stávající nejistotě nemůžeme vést jednání s pojišťovnami," apeloval na zákonodárce Eduard Sohlich.
Topolánek se shodl s poskytovateli péče
Na zavedení poplatků pacientů jako součásti reformy zdravotnictví se v útrý shodl premiér Mirek Topolánek (ODS) s těmi, kdo budou reformu v realitě naplňovat. Setkal se s takzvanou Radou poskytovatelů (zdravotní péče), kterou si ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) vytvořil jako poradní orgán. Výtky, s nimiž vystupovali její zástupci v předchozích dnech, dnes nezopakovali.
"My jsme se všichni shodli na poplatcích, a dokonce jsme se shodli na tom, že i ty technické problémy, které jsou tak zmiňovány médii, jsou tím nejmenším problémem zdravotnictví a že my se s nimi do případné platnosti a náběhu systému lehce vypořádáme," řekl po jednání novinářům premiér.
Ministr poznamenal, že jedná s jednotlivými skupinami poskytovatelů zdravotní péče a vyjasňuje si s nimi případné technické problémy, které je třeba v souvislosti s poplatky řešit. Julínkův plán poplatků již schválil kabinet a čeká na projednání ve sněmovně. Pokud návrh projde a podepíše ho i prezident republiky, budou lidé od ledna 2008 platit za návštěvu lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun.
Lékaři Julínkovu návrhu v předchozích týdnech vytýkali, že v zákoně nejsou sankce pro neplatiče. Obecně jim vadilo, že větší část vybraných peněz pohltí administrativa. Praktici se obávali zhoršení vztahu s pacientem. Lékárníci tvrdili, že poplatek za recept by měl vybírat lékař, který recept napíše. Nemocnice se obávaly, že je poplatky připraví o peníze, protože zdravotní pojišťovny jim zaplatí méně úměrně k předepsaným poplatkům, a to i když je nevyberou.
Z úterní diskuse na úřadě vlády ale vyplynulo, že se všichni na všem shodli a případné nejasnosti nepovažují už za důležité. Julínek vysvětlil, že zákon je psán obecně, aby si vykázání poplatku mohly dojednat jednotlivé skupiny lékařů s pojišťovnou podle svých specifických podmínek. "Neumíme napsat do zákona speciálně situaci praktických lékařů, specialistů, popřípadě dětských lékařů a stomatologů, protože je hodně odlišná," řekl.
Topolánek vyjádřil velkou spokojenost s diskusí s Radou poskytovatelů. Uvítal, že se všichni shodli na tom, že reforma je nutná. "Je jednoznačná shoda, že jde o krok správným směrem, a bavíme se spíše o technikáliích," komentoval diskusi o poplatcích premiér.
Předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák za přítomné poskytovatele zdravotní péče potvrdil, že nikdo v diskusi nezpochybnil, že reformy jsou nutné. "Dlouho se s nimi otálelo, a jak jsou teď předestírány, jdou skutečně směrem, kterým se ubírá zdravotnictví ve vyspělých zemích, to znamená posílení role pacienta v systému," řekl.
V Radě poskytovatelů jsou zástupci různých lékařských sdružení, lékárnické a stomatologické komory a organizací nemocnic a sester. Její členové kritizovali Julínkova předchůdce Davida Ratha (ČSSD) a pořádali proti němu demonstrace. Nyní podporují Julínka a jeho reformní kroky. Naopak šéfa České lékařské komory, který podporoval Ratha, Julínek do Rady poskytovatelů nepřizval.
Foto: Robert Zlatohlávek