Nemocnice a zdravotní pojišťovny v minulých letech pořizovaly defibrilátory a další zdravotnické prostředky pro léčbu srdce nehospodárně. Zdravotnická zařízení nakupovala prostředky od dodavatelů za vyšší ceny a pojišťovny proplácely předražené částky. Podle právníka ministerstva financí Adama Vojtěcha to ukázala analýza za roky 2009 až 2013, kterou si resort udělal.
"Zdravotnictví je stále málo transparentní, stále nevidíme konkrétní úhrady poskytovatelů zdravotní péče. Nerozumím tomu, proč privátní zdravotnictví vydělává a je úspěšné, a krajské a státní ne. Nevím, proč stát a kraje zdravotnické prostředky nenakují centrálně," uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). O zdravotnictví zajímá od svého nástupu do funkce proto, že jím proteče ročně kolem 250 miliard korun.
Babiš řekl, že si myslel, že se po nástupu ministra zdravotnictví situace zlepší. "Z mého pohledu se nic nezměnilo," dodal ministr. Podle něj přístrojová komise rozhoduje o rozmístění přístrojů, ne o nákupu, transparentnost a efektivita zdravotních pojišťoven je různá.
Nemocnice podle autorů analýzy pořídí zdravotnické prostředky za určitou cenu. Ta bývá vyšší, než by musela být. Zdravotnické zařízení pak pojišťovně vykáže ještě vyšší cenu, často maximální možnou. Rozdíl si nemocnice nechá a využije ho třeba ve ztrátových provozech.
Podle Vojtěcha maximální cena určitého typu defibrilátoru činila od roku 2008 do roku 2010 kolem 1,25 milionu korun, od září 2013 ale už jen 280 tisíc korun. Za tři a čtvrt roku tak klesla o 78 procent.
Olomoucká fakultní nemocnice za defibrilátor vykázala 1,23 milionu, Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) přitom 860 tisíc korun. Maximální cena od pojišťoven byla 1,25 milionu. Pražská vinohradská nemocnice měla v roce 2010 za defibrilátor od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) dostat 700 tisíc korun, od jiných pojišťoven ale 1,15 milionu korun. "Nemocnice vykázaly různé ceny různým pojišťovnám. Kdyby pojišťovny data sdílely, zjistily by, že částky jsou mimo realitu. Mělo okamžitě dojít k úpravě ceny," uvedl Vojtěch.
Podle Ondřeje Dostála z Platformy zdravotních pojištěnců, který na analýze spolupracoval, určitý typ defibrilátoru v roce 2011 stál 255 tisíc korun. Nemocnice si dohodla s dodavatelem ale cenu 460 tisíc korun a zdravotní pojišťovna jí uhradila 850 tisíc korun.
Podle ministerstva financí by řešením byly centrální nákupy. Upravit by se měly také ceny, aby odpovídaly realitě na trhu. Změnit by se měly i číselníky VZP.
Ministerstvo financí bude chtít i data za další roky. Loňský rok ještě není uzavřený. Chystá se i změna legislativních pravidel.