<span>Nenasytní ze Senátu:</span> kolik stojí jihomoravští senátoři?

Domácí
2. 11. 2009 12:00
Nejdražším senátorem z jižní Moravy je Miloš Janeček.
Nejdražším senátorem z jižní Moravy je Miloš Janeček.

Miloš Janeček je nejdražším jihomoravským senátorem.Jihomoravskými otesánky jsou bezkonkurenčně doktoři. Na "stupíncích vítězů" nejdražších senátorů z jižní Moravy se sešli tři lékaři: Miloš Janeček (ČSSD), Alena Venhodová a Tomáš Julínek (oba ODS). Ročně tito tři zákonodárci přijdou státní kasu na tři miliony korun jen na náhradách.

V horní komoře parlamentu sedí třináct lékařů, většina z nich patří mezi naše nejdražší senátory. Miloš Janeček, traumatolog a bývalý ředitel úrazovky čerpá většinu náhrad do poslední koruny. Měsíčně tak přijde daňové poplatníky na dvaadevadesát tisíc korun. Janečkovým osobním mottem je přitom: "Napravuji, co se dá."

ČTĚTE TAKÉ: Nenasytní ze Senátu: kolik stojí jihočeští senátoři?
                       Zákony jim platí dvakrát. Schwarzenberg peníze vrátí

Na druhé příčce se umístila Alena Venhodová se čtyřiaosmdesáti tisíci korunami. Venhodová kromě senátorování stíhá i svou zubařskou praxi, loni si totiž jako zubařka vydělala přes 1,3 milionu korun. Bronzový stupínek zbyl na bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který z postu šéfa úrazové nemocnice vyhodil Miloše Janečka. 

Jedněmi z "nejlevnějších" senátorů jsou lidovci Rostislav Slavotínek a Jiří Čunek. Měsíčně mají nárok na necelých devadesát tisíc korun, čerpají o dvacet tisíc korun méně. On-line deník TÝDEN.CZ vychází z aktuálních čísel, v tabulce jsou uvedené průměrné náhrady za druhé čtvrtletí letošního roku.

Každá funkce znamená tisíce navíc
Před měsícem si poslanci odhlasovali snížení základního platu o čtyři procenta a zdanění náhrad. V Senátu však s pokusem o okleštění náhrad narazili, a tak se zákon vrací na stůl poslancům, kteří se k němu dostanou 3. listopadu. Senátorům určuje platy zákon číslo 236, který strká poslance a senátory do jednoho pytle. Plat, náhrady a všechna "přilepšení" se jim vypočítávají podle stejného mustru.

 

Dostávají plat ve výši trojnásobku průměrné měsíční mzdy za předminulý rok. Letos jim měsíčně na účtu přibude 61 400 korun. Na další peníze si mohou přijít "sezením" v komisích nebo výborech, kterých je v Senátu hojnost. Například předseda výboru nebo komise má 86 400 korun, tedy o pětadvacet tisíc korun víc.

 

Nejvíce však daňové poplatníky stojí senátorské náhrady a tzv. naturální plnění. Náhrady se kvůli přebujelému systému vyplácení mohou vyšplhat až ke sto tisícům měsíčně, jsou nedaněné a nemusejí se proúčtovat. Aby senátoři nemuseli na svou funkci "doplácet", mají nárok na řadu naturálních plnění, například si nemusejí platit zdravotní péči, veřejnou dopravu a mají nárok na přednostní zřízení telefonní stanice.

Foto: psp.cz

Další čtení

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ